Rectangular with whole numbers
perimiter=legnth+legnth+width+width=2l+2w
therefor
p=2l+2w=2(l+w)
p/2=l+w
perimiter=20
20=2l+2w
divide by 2 to make simpler
10=l+w
find all combos
l>w so
l=9 and w=1
l=8 and w=2
l=7 and w=3
l=6 and w=4
combos
Answer:
see below
Step-by-step explanation:
9 dollars / 33 lbs = .272727 dollars per lb
.39 / 1 lbs = .39 per lb
The large bag is less expensive
If it took 4 miles per hour you multiply that twice cuss its traveling back then forth so you repeat the same process 30 miles times 2 which is 60 hope this helps.
Meters, yards are not in the metric system
Answer:
4
Step-by-step explanation:
Its four because:
4 x 3 = 12
12 + 4 = 16
4 x 4 = 16
Four times times three plus four is like saying four times four.