1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
7nadin3 [17]
3 years ago
15

This circle is centered at the origin, and the length of its radius is 5. What is the equation of the circle?

Mathematics
1 answer:
Artist 52 [7]3 years ago
4 0

<u>Given </u><u>:</u><u>-</u>

  • Circle's centre is at origin.
  • The radius is 5 u .

<u>To </u><u>Find</u><u> </u><u>:</u><u>-</u>

  • The equation of the circle .

<u>Answer</u><u> </u><u>:</u><u>-</u>

As we know that the general equation of circle centred at origin is ,

  • x² + y² = r²

where r is the radius .Here r =5 , So ,

  • x² + y² = 5²
  • x² + y² = 25
You might be interested in
What is a compatible form in math?
yKpoI14uk [10]
<span> Compatible numbers are numbers that look nice or friendly with each other when we do mental calculation to estimate a product, but especially a division</span>
4 0
3 years ago
A 4-pound bag of potatoes costs $3.16 how much would 32 pounds of potatoes costs
zimovet [89]

Answer:

$25.28

Step-by-step explanation:

Since a 4 pound bag cost $3.16 you would do 32 divided by 4 and you would get 8. Then you would do 8 times 3.16 and you get 25.28.

The long way:
4 bags = 3.16
8 bags = 6.32
12 bags = 9.48
16 bags = 12.64
20 bags = 15.80
24 bags = 18.96
28 bags = 22.12
32 bags = 25.28

7 0
2 years ago
Divide.
melomori [17]
C. hope this helps:)
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write ACUTE, RIGHT, OBTUSE, STRAIGHT or REFLEX for each of the following: ( 5 marks)
soldier1979 [14.2K]

Answer:

a. obtuse angle

b. right angle

c. reflex angle

d. straight

e. acute angle

3 0
3 years ago
What is the remainder of 3,368,008 divided by 5574<br><br> I'm looking for the REMAINDER
Mkey [24]
I think it might be 

3,362,461

hopefully that's what you need!!<span />
7 0
3 years ago
Other questions:
  • 1. What is the slope of the line that passes through the points (-2, 5) and (1, 4)?
    15·1 answer
  • What is the average rate of change from x = 0 to x = 4?
    7·1 answer
  • What is 8.478 in expanded form
    6·1 answer
  • Jonathan’sparents told him that for every 5 hours of homework or reading he completes, hewill be able to play 3 hours of video g
    9·1 answer
  • What is coefficient of the term 16x
    13·2 answers
  • Which is a better buy, 3 pounds for $8.31 or 5 pounds for $12.95?
    11·1 answer
  • a clothing manufacturer makes coats, shirts and slacks. The time required for The Cutting, sewing, and packaging on each item is
    5·2 answers
  • Meliza has 43 toy soldiers.She lines them up in rows of 5 to fight imaginary zombies.How many of these rows can he make?
    12·2 answers
  • WHATS THE ANSWER?? ANSWER ASAP
    15·1 answer
  • In the equation: y=3x, what is the 3 called?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!