Answer:I believe 786.34
Step-by-step explanation:
You divide 180 by 73.25 which is 2.46, then multiply this number by your 320 minutes to get the answer
Answer:
The unit rate is $8.89 /ft².
Step-by-step explanation:
Given:
$160 for 18ft².
So, by dividing with 18
we get
.
Now, round to nearest hundredth for $8.888 is $8.89.
Therefore, the unit rate is $8.89 /ft².
Answer:
x = 14.5
Step-by-step explanation:
This is a supplementary angle, meaning the sum of the angles is 180°.
We can find the value of x by combining like terms.
5x - 6 + 7x + 12 = 180.
5x and 7x are alike.
5x + 7x = 12x.
-6 + 12 = 6.
The final equation is 12x + 6 = 180.
We can solve this by subtracting 6 from 180.
180 - 6 = 174.
12x = 174
Lastly, we divide 174 by 12.
174 / 12 = 14.5
Therefore, x is equal to 14.5
Answer:
Step-by-step explanation:
<u>Increase by 23%</u>
- x + 23% of x =
- x + (23/100)x =
- x + 0.23x =
- (1 + 0.23)x =
- 1.23x
1.23 is the answer