1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rashid [163]
2 years ago
6

What is the quotient of 109.2 / 60

Mathematics
1 answer:
pogonyaev2 years ago
5 0

Answer:

1.82

Step-by-step explanation:

\frac{7  x 13}{2 x 5^{2} } = 1\frac{41}{50} = 1.82

You might be interested in
Sophia earn $10 per hour babysitting during the summer her bank balance at the beginning was 200 the function the represents you
MrRa [10]

Answer:

410

Step-by-step explanation:

i dont understand exactly

8 0
2 years ago
Quadrilateral HGEF is a scaled copy of quadrilateral DCAB. What is themeasurement of lin EG?
lozanna [386]

Answer:

14 units

Explanation:

If quadrilaterals HGEF and DCAB are similar, then the ratio of some corresponding sides is:

\frac{FH}{BD}=\frac{EG}{AC}

Substitute the given side lengths:

\begin{gathered} \frac{6}{3}=\frac{EG}{7} \\ 2=\frac{EG}{7} \\ \implies EG=2\times7 \\ EG=14 \end{gathered}

The measurement of line EG is 14 units.

3 0
1 year ago
What are the dimensions of the product?<br> a 1 x 2<br> b 2 x 2<br> c 3 x 2<br> d 3 x 3
jenyasd209 [6]
21 of your taking about area
3 0
3 years ago
7xy + 8z - 2z + 12xy + 10z
cestrela7 [59]

Answer:

19xy + 16z

Step-by-step explanation:

combine like terms

7xy +1 2xy= 19xy

8z - 2z + 10z = 16z

7 0
3 years ago
Which graph represents the line that has a -intercept of 3 and goes through the point (2, 5) ?
Jobisdone [24]

Answer:

The second one

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A bag contains 10 marbles: 2 are green, 6 are red, and 2 are blue. Ivanna chooses a marble at random, and without putting it bac
    11·1 answer
  • 2(5c+ 2) - 2c = 3(2c + 3) + 7
    9·2 answers
  • Five friends bake ginger bread and subsequently meet up for a tasting session. Each one gives one of his ginger
    8·1 answer
  • A package of 4 pairs of insulated gloves costs $26.76. What is the unit price of the pairs of gloves?​
    11·1 answer
  • A researcher expects a treatment to produce an increase in the population mean. The treatment is evaluated using a one tailed hy
    11·1 answer
  • Exponent Rules Practice<br> Multiplication<br> Part 1: Simplity each expression.<br> 1.) 23. 24
    12·1 answer
  • 828 is 9/10— of which number?
    6·1 answer
  • I need help!
    9·1 answer
  • Please help ASAP ASAP
    10·2 answers
  • Which expression is equivalent to sin
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!