1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
svetlana [45]
3 years ago
11

6

Mathematics
1 answer:
Tasya [4]3 years ago
8 0

Answer:

Step-by-step explanation:

B=brackets

i= indices

D= division

M=multiplication

A= addition

S= subtraction

7x10000/5x100/6x1

7x10000=70000/500/6

70000/500=140/6= 23.33

You might be interested in
Suppose PV =NRT, where P=8, V=2X, N=2 and R=2X.you are given X=3. Solve for T
FromTheMoon [43]

Answer:  T = 4

Step-by-step explanation:

1. Write all the variables down

P = 8  V = 2X  N = 2  R = 2X  X = 3

2. Since you know that X = 3 substitute it in to find V and R

V = 2X = 2(3) = 6

R = 2X = 2(3) = 6

3. Find PV

PV = P x V

     = 8 x 6

     = 48

4. Find NRT

NRT = N x R x T

       = 2 x 6 x T

       = 12 x T

       = 12T

5. Find T

PV = NRT

48 = 12T

12T = 48

divide both sides by 12

  T = 48 ÷ 12

  T = 4

7 0
3 years ago
An online camping gear company ships two camping tents to a customer. Each tent weighs 6 lb 10 oz,. What is their combined weigh
dezoksy [38]
<em>The answer is 13 pounds (lbs.) and 4 ounces (oz.). There are 2 tents and each is 6 pounds. Add those together and that is 12 pounds. All that is left is to add the ounces. 10+10=20. Since there are only 16 ounces in a pound and we have 20 ounces, we add an extra pound and are left with 4 ounces. </em>
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 16-ounce bag of cereal costs about $2.88. What is the unit rade of the cereal?
VLD [36.1K]

Answer:

18 cents per ounce

Step-by-step explanation:

The first step is to identify the unit. In this case, you are told you have 16-ounces. Therefore, your unit is an ounce.

To find the price of one ounce, just divide your price of $2.88 by 16.

Unit rate = $2.88 / 16 = 0.18 or 18 cents per ounce.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the equation -31=-6z-4z
jok3333 [9.3K]
<span>-31=-6z-4z
Subtract 4z from -6z
-31=-10z
Divide both sides by -10
Final Answer: 3.1 or 3 1/10</span>
8 0
3 years ago
1. (4x-3)(3x^2+8x-5)
lesya [120]
Here, you have to foil the equation. 

Distribute 4x to all sides, then distribute the -3 to all sides. Next, combine like terms. If you do this, your answer will be

12x^3+23x^2-44x+15
6 0
4 years ago
Other questions:
  • The lesser of two consecutive even integers is 10 more than one-half the greater. Find the integers.
    8·1 answer
  • Miss Bloom's 5 $45.30 on art supplies if she turns 7% tax how much total money did she spend​
    13·2 answers
  • Explain how to use the combine place values strategy to find 223-119
    10·2 answers
  • Solve for x.<br><br><br> Can someone help me fast!
    14·1 answer
  • Train a can travel a distance of 500 miles in 8 hours assuming the train moves a a constant rate write the linear equation that
    12·1 answer
  • ASAP HELP MATH!!!!!!!! 1st PERSON GETS BRAINLIEST
    13·2 answers
  • Angle measurements 110 degree help find out the balance at the top
    6·1 answer
  • Im so confused pls help!
    13·2 answers
  • At the market you can buy 5 bags of apples for $23.60. At the farm you can buy 7 apples for $32.76. Which is the better deal
    7·1 answer
  • PLEASE HELP 100 POINTS!!! AND WILL GIVE BRAINILY!!! I WILL REPORT TROOLS!!!!
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!