Answer: T = 4
Step-by-step explanation:
1. Write all the variables down
P = 8 V = 2X N = 2 R = 2X X = 3
2. Since you know that X = 3 substitute it in to find V and R
V = 2X = 2(3) = 6
R = 2X = 2(3) = 6
3. Find PV
PV = P x V
= 8 x 6
= 48
4. Find NRT
NRT = N x R x T
= 2 x 6 x T
= 12 x T
= 12T
5. Find T
PV = NRT
48 = 12T
12T = 48
divide both sides by 12
T = 48 ÷ 12
T = 4
<em>The answer is 13 pounds (lbs.) and 4 ounces (oz.). There are 2 tents and each is 6 pounds. Add those together and that is 12 pounds. All that is left is to add the ounces. 10+10=20. Since there are only 16 ounces in a pound and we have 20 ounces, we add an extra pound and are left with 4 ounces. </em>
Answer:
18 cents per ounce
Step-by-step explanation:
The first step is to identify the unit. In this case, you are told you have 16-ounces. Therefore, your unit is an ounce.
To find the price of one ounce, just divide your price of $2.88 by 16.
Unit rate = $2.88 / 16 = 0.18 or 18 cents per ounce.
<span>-31=-6z-4z
Subtract 4z from -6z
-31=-10z
Divide both sides by -10
Final Answer: 3.1 or 3 1/10</span>
Here, you have to foil the equation.
Distribute 4x to all sides, then distribute the -3 to all sides. Next, combine like terms. If you do this, your answer will be