1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tatiana [17]
2 years ago
5

Match the situation to the most appropriate graph #7

Mathematics
1 answer:
tatuchka [14]2 years ago
4 0
Graph K. This is because the cost of a gallon of milk is not increasing constantly, as in a linear rate, but it has only increased a few times in a year. Therefore, graph K shows that a gallon of milk is a steady, unchanged price, then the cost rises and stays the same, then rises again and stays the same. So, it is not a linear graph because the cost of the milk is not going up at a constant rate.
You might be interested in
maria y saul trabajan en una oficina en la que hay ocho opersonas, mismas que tienen que dividirse en dos equipos para realizar
solong [7]
Siskkakakakananjakwnwkeleld
6 0
2 years ago
A pack with 6 cans of juice costs 3.48. What it the unit price?
nevsk [136]
3.48/6 = 0.58 per can
3 0
3 years ago
What is the area of a circle with a Radius of 4 and a Diameter of 2?<br><br> (Its on Khan)
algol13

Answer:4^2≈50.26548

Step-by-step explanation:

   πr2.

   Where r is the radius and π≈3.14 , the ratio of a circle's circumference to    its diameter.

   Plugging in 4 from the radius, we get.

   42π

   ⇒16π inches.

   This is our exact answer. Alternatively, we can plug in 3.14 for π to get.

   50.26 inches.

7 0
2 years ago
If RV=w and SU=w–30, what is the value of w?
DIA [1.3K]

Answer:

w = 60

Step-by-step explanation:

the midsegment SU is half the measure of side RV, then

SU =  RV , so

w - 30 =  w ( multiply through by 2 to clear the fraction )

2w - 60 = w ( subtract w from both sides )

w - 60 = 0 ( add 60 to both sides )

w = 60

5 0
2 years ago
Summer School 2020 Math 8 NWLSD
Ray Of Light [21]

Answer:

8 granola bars in each box

Step-by-step explanation:

The equation is 4x+5x=72

4x and 5x are like terms, so combine those 9x=72

Use the division property of equality to solve for x, x=8

5 0
2 years ago
Other questions:
  • A __________ is a quadrilateral that has one pair of opposite sides parallel.
    11·1 answer
  • the inequality simplifies to 3/x+2+1&gt;0. which inequality is equivalent? a. 4/x+2&gt;0 b. 4/x+2&lt;0 c. x+5/x+2&gt;0 d. x+5/x+
    9·2 answers
  • Expanded form for 3,029,251
    8·2 answers
  • Refer to the following distribution of commissions:______. Monthly Commissions Class Frequencies $600 up to $800 3 $800 up to 1,
    5·1 answer
  • The length of the base of a triangle is twice its height. if the area of the triangle is 44 square​ kilometers, find the height
    12·1 answer
  • Dorian bought his dog 7.5 pounds of dog food in a week. He feeds his cat 3.75 pounds of food in a week. How many total pounds of
    15·1 answer
  • There are 5 red marbles, 8 blue marbles, and 12 green marbles in a bag.
    12·2 answers
  • If f(x)=6(x-2), find f(5)
    15·2 answers
  • F(x) = 4/x-9<br> g(x)=4/x + 9<br> find f(g(x))
    5·1 answer
  • Find the missing number <br><br> +58<br> _____<br> 97
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!