1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sergio039 [100]
2 years ago
6

I need to show my work for this answer. Solve for x

Mathematics
1 answer:
ale4655 [162]2 years ago
3 0

Answer:

natoooooooy natoooooy natooooy

Step-by-step explanation:

natoooooooy

You might be interested in
The length of a rectangle is twice its width<br> The perimeter of the rectangle is 43cm
boyakko [2]

Answer:

7.17 cm

Step-by-step explanation:

If the width is x, the length is twice this  = 2x

And

Perimeter = 2 (W + L)

so

Perimeter =  2 ( x + 2x)

Perimeter  = 2 (3x)

Perimeter  = 6x

43  =  2 ( x + 2x )

43= 2 ( 3x)  

43  =  6x

= 7.17 cm

Hope this helps i'm pretty sure this is how you do it :-)

6 0
3 years ago
Isaiah is saving 12$ per week from his allowance. after 20 weeks, Isaiah has 240$
dsp73

Answer: He saved $12 per week

Step-by-step explanation:

I am confused you basically solved your own question but here is the explanation.

Isaiah gets $12 per week in his allowance, every two weeks he gets $24, so in twenty weeks he would have save $240. Here is an equation.

2W*10 = $240

W = weeks

2 weeks = $24*10 = $240

I hope this helps in anyway

7 0
2 years ago
Help which answer choice, when multiplied, would give the inverse of
OleMash [197]
The answer is b. Because it just is
8 0
1 year ago
W+3=w+6 please show step by step
Stels [109]

w +  3 = w + 6 \\ w - w + 3 = w - w + 6 \\ 3 = 6
Since 3 does not equal 6, therfore the answer is no solution.
8 0
2 years ago
A pack of 4 hand towels costs $13.52. What is the unit price?per towel
Liula [17]

Answer:

$13.52/4 = $3.38 per each towel.

4:13.52

1:n

To find n, divide 13.52 by 4; since, 4 divided by 4 gives us one.

3 0
2 years ago
Other questions:
  • You are given a list of students names and their test scores. Design a pseudocode that does the following:(a) Calculates the ave
    10·1 answer
  • Elda has a rectangular piece of paper with an area of 0.12m squared. She cuts this piece of paper into small rectangles each wit
    14·1 answer
  • Select the three true statements about parallelograms
    15·2 answers
  • The least number that is a multiple of two or more are whole numbers is?
    8·1 answer
  • 10. Which of the scatter plots below shows the most accurate line of best fit?
    6·2 answers
  • 7x^2 +2× when x = 3?
    9·2 answers
  • −5.5x + 0.46 = −3.94
    6·1 answer
  • Anika is 7 years older than Kit. If Kit is k years old, how old is Anika?
    15·1 answer
  • What is the value of x?​
    11·2 answers
  • Find the slope of the line through each pair of points.
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!