1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Serhud [2]
2 years ago
6

2x=−30-2 Find value of x​

Mathematics
2 answers:
Gala2k [10]2 years ago
6 0

Answer:

\sf\longmapsto \: x = 16

Step-by-step explanation:

\sf\longmapsto \: 2x = 30  +  2

\sf\longmapsto \: 2x = 32

\sf\longmapsto \: x =  \frac{32}{2}

\sf\longmapsto \: x = 16

Mama L [17]2 years ago
5 0

Answer:

look at the photo i have sent

You might be interested in
Why is the number 19/100 a rational number?
Kobotan [32]

Answer:

  B. It is the quotient of 19 divided by 100

Step-by-step explanation:

A rational number is the quotient of two integers. 19/100 is the quotient of the integers 19 and 100.

5 0
3 years ago
7(-3 + 2u) simplified
Allushta [10]
<span>7(-3 + 2u) simplified is </span>-21+14u
4 0
3 years ago
Add or subtract. (3/x-2)+(4/x+5)
Alex787 [66]
The answer is 7x+7/x^2+3x-10
3 0
2 years ago
What is the circumference in centimeters the circle is 24 centemeters in diamater
Pachacha [2.7K]

Answer:C≈75.4cm

d Diameter

24

cm

d

r

r

r

d

d

C

A

Using the formulas

C=2πr

d=2r

Solving forC

C=πd=π·24≈75.39822cm

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Destiny just received two separate gifts from her great-great-grandmother. The first gift is a box of 181818 chocolate candy bar
guajiro [1.7K]
Greatest common factor of 18 and 12 is 6

18/6 = 3
12/6 = 2

so she can make 6 bags...each containing 3 chocolate bars and 2 bags of cookies


3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I'm super confused on parts g and h because no formula is given, just the limit values. These are the values:
    11·1 answer
  • Divide the Unit Rate $51 in 6 Hours ?
    13·1 answer
  • Max spent 35 minutes doing research on the internet. She finished at 7:10 P.M. At what time did max start her reserch
    14·2 answers
  • Please help: what is 2+4+4+10? I will five brainliest
    7·1 answer
  • Use the roster method to write each of the given sets. For some exercises you may need to consult a reference, such as the Inter
    13·1 answer
  • Which figure is described below? The point in space 4 units from point p
    13·1 answer
  • The canopy of a parachute is a semicircle with a radius of 13 feet. A company that is making parachutes for a Fourth of July cel
    13·1 answer
  • A package of 3 pairs of insulated gloves costs ​$20.37. What is the unit price of the pairs of gloves​?
    13·2 answers
  • Need help on geomrty homework
    6·2 answers
  • Answer this please I’m not sure of the answer
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!