Answer: a
Step-by-step explanation:
Answer: 13.5 ounce bottle for $2.19
a 29.2 ounce bottle for $5.37
The 29.2 ounce bottle is better
Step-by-step explanation:
13.5 ounce bottle for $2.19
a 29.2 ounce bottle for $5.37
find the ratios
13.5/2.19 = $6.16 per unit
29.2/5.37 = $5.44 per unit
you basically have to times it by 3 so
2:7
4:14
6:21
the answer would be 6 tablespoons of sugar to 21 tablespoons of flour