1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
LekaFEV [45]
2 years ago
14

What is the answer to x²+12x+32

Mathematics
1 answer:
maxonik [38]2 years ago
6 0

Answer:

(x+4)(x+8)

Step-by-step explanation:

Factor x²+12x+32 using the AC method.

You might be interested in
Clara has a lawn in front of her house as mapped on the coordinate plane. She wants to plant a bed of flowers between the points
Hunter-Best [27]

Answer:

<em>Look Below In the Explanation</em>

Step-by-step explanation:

Point P has coordinates of (4,4) and point Q has coordinates of (4,-4).

Since both points have the same x-coordinates we can subtract point Q's y-coordinate from point P's y-coordinate.

I will set the equation up and try and figure this part by yourself. I hope you learned what to do from previous questions that are very similar to this that I answered.

4 - ( -4) = length of the bed of flowers

Hope that helps and maybe earns a brainliest!

Have a splendid day! :^)

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the coefficient of (-2/3x)(3y)(-2x)
dolphi86 [110]

Answer:

The coefficient is equal to  4

Step-by-step explanation:

we have

(-\frac{2}{3}x)(3y)(-2x)

we know that

The coefficient is equal to

(-\frac{2}{3})(3)(-2)=4

so

(-\frac{2}{3}x)(3y)(-2x)=4x^{2}y

4 0
3 years ago
Each pack of batteries cost $21. How many i can buy if i have $63?
Rashid [163]

Each pack of batteries cost $21 each.
And then you have $63.

The operation to be used: Division.

63 ÷ 21 ==

Answer: 3


= You can buy 3 packs of batteries with your $63.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the sum.<br> 7/30 + 9/20 PLS
e-lub [12.9K]

Answer:

41/60

Step-by-step explanation:

Convert the fractions into like denominators: 7/30 = 140/600, 9/20 = 270/600

Add: 140/600+270/600 = 410/600

Divide into a smaller fraction: 41/60

3 0
3 years ago
If 4 people share a meal a one person pays £17.50 how much does the meal cost
Ostrovityanka [42]
The meal costs 4.37500 
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Aladdin has 12 gold coins in his magic bag. The Genie tells him that for every 100 gold coins he has in his magic bag, he will g
    12·2 answers
  • Which expression is equivalent to sqrt10/4sqrt8
    7·2 answers
  • What value of x is in the solution set of 4х – 12 &lt; 16 + 8x
    15·1 answer
  • What is 8/40 in simplest form?
    8·2 answers
  • a graph includes the ordered pair (2,4). Write two different rules that would be possible for this graph
    15·2 answers
  • Iy
    11·2 answers
  • In the drawing below, find x if ABCD is a square and angle B= 4x + 10.
    15·1 answer
  • angelique wants to find out how students in her class travel to school . design a question for her to find this data. include re
    11·1 answer
  • Plzzz!!!!!!!! Help me !!!!!!!!!
    11·1 answer
  • What is $3.95 markup 20%
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!