1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Xelga [282]
2 years ago
9

Classify the following triangle as acute, obtuse, or right

Mathematics
1 answer:
kherson [118]2 years ago
8 0

Answer:

Acute

Step-by-step explanation:

It should be acute as its less than 90 (right angle) and that also mean its not obtuse ( any angle more than 90.

You might be interested in
What is Index Law 3?<br> please give explanation
rodikova [14]

Answer:

hi hi hi hi hi

Step-by-step explanation:

plz follow me

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
A pole 10 feet tall is used to support a guy wire for a tower, which runs from the tower to a metal stake in the ground. After p
marysya [2.9K]
The pole length to the nearest wire should be 10x15
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
(-5,-5); y = - 5x + 5
Phoenix [80]

Answer:

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
What angle does the piece of pie form? picture is added
Gwar [14]

Answer:

It forms a 90 degree angle

Step-by-step explanation:

Since a circle is 360 degrees, 1/4 of that would be 90.

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Express $7.45 for 2.5 pounds of round steak as a unit rate. Show your work.
MrRissso [65]

Answer:

unit rate: $7.45/2.5 lbs of steak

--------------------------------

reduced:

7.45 dollars /2.5 pounds

GCF=0.5

7.45/0.5=14.9$

2.5/0.5=5

unit rate:

$14.9/5 pounds

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I REALLY NEED HELP
    9·1 answer
  • One number is 10 more than another number. If the product of the two numbers is -21 find both numbers
    13·1 answer
  • What is 17 over 21 in simplest form plz answer i need help
    10·2 answers
  • I need some help with this.Can someone help me please
    14·2 answers
  • If a triangle has the lengths 7 and 21, find the range of lengths that the
    10·1 answer
  • A survey of Micki’s customers showed that 1,800 out of 2,200 of the customers buying carrots would buy organic carrots if the ca
    14·1 answer
  • what is the cost of 8 books at $4 each? what is the cost of x books at $4 each? what is the cost of 5 books at $x each ?​
    7·1 answer
  • Chapter 7 need help ASAP
    7·1 answer
  • 100 points will mark BRAINLYEST
    13·1 answer
  • . Four times the sum of 3 and a number is 16. Find the<br> number. <br><br> PLEASE A I NEED IT
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!