1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ozzi
3 years ago
9

Find the original price. Round to the nearest cent. Sale price: $42 Discount: 30%

Mathematics
1 answer:
adelina 88 [10]3 years ago
6 0

Answer:

140

Step-by-step explanation:

Calculator Recommended:

100 / 30 = 3.3333333

Multiply it by 42 and you'll get the original cost.

You might be interested in
Simplify 79.5-2.58 x (3.63-1.63) to the third power
trapecia [35]

Answer:

a

Step-by-satep explanation:

3 0
3 years ago
Find both unit rates.
Alexus [3.1K]

$27 / 4 = 6.75 dollars per hour

4 / 24 = 0.148 = 0.15 hours per dollar

Answer is A


3 0
3 years ago
Please help me with this
vodka [1.7K]
use the volume equation and add all the numbers to it
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
SCREENSHOT OF MY QUESTION:
drek231 [11]

Answer in fraction form = 9/8

Answer in decimal form = 1.125

note: the improper fraction 9/8 converts to the mixed number 1 & 1/8

To get this answer, we divide both sides by 8 to isolate n. The expression 8n really means "8 times n". We divide to undo the multiplication.

3 0
3 years ago
A pipe is 24 feet long. It needs to be cut into pieces that are each 3/4 feet long. How many pieces can be made from the pipe?
prohojiy [21]
Hi hi I am going to call you tomorrow and I will call you tomorrow morning I know you’re doing good
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Any help from please?{23 and 24}
    6·1 answer
  • 1. Solve by setting the linear factors equal to zero.(x+4)(x-3) = 0
    14·2 answers
  • What is 164.4 divided by 2.4?record your answer in the space provided
    5·2 answers
  • Burt's burger barn sold 495 hamburgers today. The number sold with cheese was half the number sold without cheese. How many of e
    13·1 answer
  • Brandon is thinking of two numbers. Their sum is - 10 and their difference is -2.
    6·1 answer
  • You are installing new carpeting in a family room. The room is rectangular with dimensions 20 1/2 feet × 13 1/8 feet. You intend
    15·1 answer
  • Which describes a type of tax that people pay money they earn
    10·2 answers
  • A package of 6 pairs of insulated socks costs $32.34. What is the unit price of the pairs of socks?
    10·1 answer
  • The area of the triangle is?
    9·2 answers
  • A cell phone company charges
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!