1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Aliun [14]
3 years ago
13

Hi pls help me thanksspls provide me with workings thankss :)​

Mathematics
1 answer:
melomori [17]3 years ago
5 0

Step-by-step explanation:

Happy New Year Everyone!!!

You might be interested in
Is (2,1) a solution of 3y<2x+5
Nikitich [7]

Answer:

No

Step-by-step explanation:

Plug in the x and y values and you should get 3<9

<h2><em><u>**Please rate 5 give thanks and vote brainliest**</u></em></h2>
3 0
3 years ago
Is the set of numbers one 1,5,25 and 125 a geometric sequence
Strike441 [17]
Short answer: Yes.
Each member of the sequence is multiplied by 5 to get to the next member of the sequence.

Find the general equation.
tn = a*5^(n - 1)

Example
t4 = 1*5^(4 - 1)
t4 = 1*5^3
t4 = 125 just as the sequence shows.

t5 = 1^5^4
t5 = 625     Any member of the sequence can be found this way.
6 0
3 years ago
1- (-6k + 6) &lt; 3k +1 + 5k
rjkz [21]

Answer:

k>5/14

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Someone help, this is kinda boring...
givi [52]

Answer:

Step-by-step explanation:

a+b =1\dfrac{3}{5} + (-2)\\\\=\dfrac{8}{5}-\dfrac{2*5}{1*5}\\\\=\dfrac{8-10}{5}\\\\\\=\dfrac{-2}{5}\\\\\\2-c = 2-[-7] = 2+7 = 9\\\\\\dfrac{- I a + b I}{2-c}=\dfrac{\dfrac{-2}{5}}{9}\\\\=\dfrac{-2}{5}*\dfrac{1}{9}\\\\=\dfrac{-2}{45}\\\\

8 0
2 years ago
Lydia ran 10 miles in 120 minutes. How many minutes did she run per mile?
Digiron [165]

Answer:

It took Lydia 12 minutes to run each mile

Step-by-step explanation:

120/10

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Yesterday 116 vehicles went through Express Car Wash. Of these vehicles, 74 were minivans. Express the ratio of vehicles other t
    6·1 answer
  • Can someone please help me with this?
    12·1 answer
  • Hi, please help if your are able please
    11·2 answers
  • A dozen plain hats cost $3.60. What is the unit rate of a hat? Write your answer as a comparison statement.
    9·1 answer
  • N^3 = n? × n^-3<br><br><br> What is the substitute for the question mark?
    6·1 answer
  • Consider the diagram.
    10·2 answers
  • The pizza shop sells artwork by local artists. For each piece it sells, the shop receives a 15 percent commission. The most expe
    10·1 answer
  • If i roll 2 dice what is the probability that neither of them are prime nor even?
    11·1 answer
  • Need fast Help please ! Click on the picture
    9·1 answer
  • Trigonometric identities
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!