The answer is “x=y+2” hopefully this helps :)))))
B. r = 75m + 1350 I think is the answer. I hope this helped you!
What I did was turn ¾ in to a fraction (which is 75%) then turned it into a decimal (.75)
then I multiplied .75 by 1.20 and .9
So she spent 90 cents on apples
Hope I helped :)
33/12 = 2.75 per can
2.75 * 7 = 19.25......so its 19.25 for 7 cans