1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
g100num [7]
3 years ago
14

A store sells 12 cans of nuts for $33. How much would it cost you to buy 7 cans of nuts?

Mathematics
1 answer:
Hoochie [10]3 years ago
6 0
33/12 = 2.75 per can

2.75 * 7 = 19.25......so its 19.25 for 7 cans
You might be interested in
NO LINKS/FLIES PLEASE .
ICE Princess25 [194]
I would say it is a fixed fee because it doesn’t change
3 0
3 years ago
Which distance measures 5 units?
xz_007 [3.2K]

Step-by-step explanation:

the distance between points Y and Z

4 0
3 years ago
An orange has about 1/4 cup of juice. How many oranges are needed to make 2 1/2 cups of juice?
Vesna [10]

Answer:

10 oranges

Step-by-step explanation:

4 oranges are needed to make one cup. 2 cups is 8 oranges and 1/2 cup is 2 oranges

8 0
3 years ago
What is the distributive property of 5(12x -3) -7(2x +1)
Fed [463]

Answer:

46x-22

Step-by-step explanation:

5(12x-3)-7(2x+1)

60x-15-14x-7

60x-14x-15-7

46x-15-7

46x-22

8 0
4 years ago
Read 2 more answers
The measure of the angle
miv72 [106K]
First, we know this diagram consists of two horizontal lines cut by a transversal line. Therefore, we know that the given angle that measures 113° and the angle we want to find are alternate interior angles. Since all alternate interior angles are equal, we know the unknown angle must also be 113°.

I hope this helps.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • On a circular playground, the distance from its center to the edge of the playground is 36 feet. What is the approximate circumf
    10·1 answer
  • How to write 56/100 as a decimals
    13·1 answer
  • There are 45 employees who each put in 97 hours on a project. What are the total number of hours worked on the project?
    13·2 answers
  • Each of the letters of the word MISSISSIPPI are written on separate pieces of paper that are then folded, put in a hat, and mixe
    15·2 answers
  • If f(x) is a third degree polynomial function, how many distinct complex roots are possible?
    8·2 answers
  • Which is the smallest?<br>9.4<br>12.19<br>12.469<br>12.4969​
    15·1 answer
  • The tip of a windshield wiper travels a distance of 31 inches in one 90 revolution. What is the
    14·1 answer
  • The elimination method is ideal for solving this system of equations. By which number must you multiply the second equation to e
    13·2 answers
  • Tyler painted 9/2 square yards of wall area with 3 gallons of paint.
    8·1 answer
  • How to Write the product of 3 and the square of a number increase by that number in algebraic expression
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!