Take the total and divide by the amount to get answer.
3.60 /3 = $1.20 per pound
Answer:
y^2 - x^2 = 11
Step-by-step explanation:
y^2 - x^2 = ?
Substitute.
y = 6
x = 5
Becomes:
6^2 - 5^2 = ?
Solve.
6^2 = 6 x 6
6 x 6 = 36
5^2 = 5 x 5
5 x 5 = 25
36 - 25 = 11
Answer:
A= 50oz milk + 2 oz cheese
Step-by-step explanation:
Answer:
0.6763154335
Step-by-step explanation:
because. 10%is the same as 10 over 100 .because percent means 100. so you say 100÷10=10. then you say 10×14.786. this is how I got the answer.