1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mixas84 [53]
3 years ago
15

-15 = 3 + j equation​

Mathematics
2 answers:
Ann [662]3 years ago
6 0

Answer:

j =12 so it would be -15=3+12

Step-by-step explanation:

musickatia [10]3 years ago
6 0

Answer:

J= -18

Step-by-step explanation:

Solve for j by simplifying both sides of the equation, then isolating the variable

You might be interested in
The perimeter of a building is 78 feet. The width of the building is seven more than three times the length of the building. Wha
Alchen [17]

P=2l+2w

W=7+3l

So substitute into the original equation

P=2l + 2(7+3l)

78=2l +14 + 6l

-14 -14

—————-

64=8l

8=length

W=7+3l

= 7+3(8)

=7+24

=31

Check your work

Perimeter=8+8+31+31

=78

Hope this helps

8 0
3 years ago
Last year's sales were $13,500. Sales have increased 47% this year. How much is the increase?
IRISSAK [1]
47% of 13,500 is 6,345. So this years sales would be $19,845.
8 0
3 years ago
I WILL GIVE BRAINLIEST IF YOU ANSWER THIS QUESTION (correct or not)
blondinia [14]

Answer:

$27.25

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
10) The size of a screen for the iPad is measured diagonally. If the iPad
murzikaleks [220]
Qaaxttd bkãkos òcetrë?
6 0
3 years ago
If a man is wallpapering a room 9ft by 9ft by 9ft high. How many square feet of paper will he need if there are 93ft^2 of openin
nexus9112 [7]
Assume that only the four 9 ft by 9 ft walls are to be papered.  Each wall will require (9 ft)^2 sq ft of paper, or 81 sq ft of paper.  Multiply that by 4 (since there are four walls):  324 sq ft.  Now subtract 93 sq ft from 324 sq ft to obtain the answer to this problem.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • rainer bought 1.43 pounds of lunch meat at the store for 10.98.what was the unit rate (price) of the lunch meat?
    9·2 answers
  • How would the number be written in standard form? 30,000+500+70+6
    15·2 answers
  • Ayesha bought a 24-pack of lip gloss for $17.04. What is the unit cost per tube of lip gloss?
    14·2 answers
  • Help, thank you!
    9·1 answer
  • −3/4+(1/10÷2/5) PLZ HELP
    14·2 answers
  • The lesser of the two solutions to x(x + 4) = 21 is:
    15·1 answer
  • A factory made 69 packs of mint-flavored gum and 31 packs of fruit-flavored gum. What percentage of the packs contained mint gum
    8·1 answer
  • HELP WITH QUESTION 14 AND 15 IF I GET THEM RIG U WILL GIVE BRAINLIEST
    12·2 answers
  • What is the length of the missing side of the triangle? The figure is not drawn to scale.
    7·2 answers
  • Which step? I’m sort of confused
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!