1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AnnyKZ [126]
2 years ago
15

If you like graphing this is for you :D​

Mathematics
1 answer:
Pavel [41]2 years ago
3 0

Answer:

You are trying to find the x-value when the y-value is 2. On the graph, the x-value is -3 when the y-value is 2. So, the x-value when f(x)=2 is -3.

:)

You might be interested in
Use the following sequence to complete the sentence below.
OLga [1]

Answer:not sure what u talking about

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Amelia uses 6 patches of fabric per square foot to make a blanket. How many patches of fabric will she need to make a blanket th
sweet [91]
4,320 because if you take 720 and multiply it by 6 you get your answer
8 0
3 years ago
Kim has read 42 pages of a book. That is 20% of the total number of pages. How many pages long is Kim's book?
ki77a [65]
Hi there! The answer is 210 pages.

We can find our answer by looking at the proportions:
20 % is 42 pages.
10 % is 21 pages (42 / 2).
100% is 210 pages. (21 × 10).
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
ERROR ANALYSIS Describe and correct the error in
valkas [14]

Answer:

The graph should be stretched rather than become narrower.

Step-by-step explanation:

To figure this out, just create some example points.

At x = 0, your y-value will always be 0. But if you were to plug in the value 1, you would get a y-value of 1 in y=x^2, but a value of 0.5 in y=0.5x^2. If you were to plug in a value of 2, you would get a value of 4 in y=x^2, but a value of 2 in y=0.5x^2.

If you continue this pattern for a few more points, then plot them, you will see that adding a coefficient of 0.5 simply stretches the graph

3 0
2 years ago
A 2-pack of corn dogs costs $1.96. What is the unit price?
fredd [130]

4.36 I think I hope this helps

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Solve the proportion for n: 4.5/n = 27/37.8
    15·1 answer
  • Solve y=x^​2+23 for x
    8·1 answer
  • How many times will 12 go into 6839
    8·2 answers
  • A jewelry store has 9/10 of an ounce of gold they need to split into one 6 ounce groups how many groups going to make
    15·1 answer
  • How do I solve for 7y-4x=42 x=5y+9
    15·1 answer
  • How do you solve this?
    9·1 answer
  • Please I need this ​
    11·1 answer
  • Diana is going to roll a 6-sided die. What's the probability she will role a 4 or<br> a 5? *
    5·1 answer
  • You bought a two liter container of cooking oil for $2.50. What is the cost per liter?
    7·2 answers
  • a triangle has sides with lengths of 33 centimeters, 75 centimeters, 89 centimeters. is it a right triangle?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!