1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Digiron [165]
3 years ago
11

2x=24−2 Find value of x​

Mathematics
2 answers:
Alja [10]3 years ago
6 0

Answer:

\sf\longmapsto \: x = 11

Step-by-step explanation:

\sf\longmapsto \: 2x = 24 - 2

\sf\longmapsto \: 2x = 22

\sf\longmapsto \: x =  \frac{22}{2}

\sf\longmapsto \: x = 11

PtichkaEL [24]3 years ago
3 0

Answer:

x = 11

Step-by-step explanation:

In pic

<u><em>(Credit: Symbolab)</em></u>

<u><em /></u>

<u><em /></u>

(Hope this helps can I pls have brainlist (crown)☺️)

You might be interested in
In the following equation y = 2x + 3, what value represents the growth?<br> Group of answer choices
iogann1982 [59]

Answer:

isn't it 2x?

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Identify whether this equation has one, zero, or
satela [25.4K]
In a bag there are 3 red, 3 yellow, 4 green, and 6 blue marbles. What is the probability of p ( blue ) ?
4 0
3 years ago
Emily, Andrew, and Isaiah had a challenge to see who could bike the farthest in one day. Emily biked 13 miles, Andrew biked 4 ti
mario62 [17]

Answer:

Andrew biked 208 miles.

6 0
3 years ago
Which inequality represents the statement below?
patriot [66]

Answer:

B. X+6.4<9.9

Step-by-step explanation:

The sum of a number is represented by X. So X and 6.4 is X+6.4. Is less than 9.9, so <9.9. You get X+6.4<9.9.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Evaluate 13 - 5 + 7).<br> help pleaseee
natali 33 [55]
13-5=8

8+7=15 answer is 15
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Sam’s tent has slanted sides that are each 5 feet long with a bottom 6 feet across. What is the height of his tent at its talles
    6·2 answers
  • Need help on this question
    12·1 answer
  • Ten granola bars and twelve bottles of water cost $23. Five granola bars and four bottles of water cost $10. How much do one gra
    5·1 answer
  • A dozen plain hats cost $3.60. What is the unit rate of a hat? Write your answer as a comparison statement.
    9·1 answer
  • My answer was B is less than or equal to 10, but it was wrong. So what does B equal??
    15·1 answer
  • What is 2X + 2X +2 = 4X +2
    6·1 answer
  • Help! What is the rule?
    12·1 answer
  • When you accrue interest , what does that mean? Only answer if you know pls !
    5·1 answer
  • Which of the following represents the number of units between -5 and -2 on the number line?
    13·1 answer
  • 7.) You and your friend go to a Mexican restaurant. You order 2 tacos and 2 enchiladas. Your friend
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!