1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mamont248 [21]
2 years ago
6

103.468 round this to the nearest liter

Mathematics
1 answer:
timama [110]2 years ago
3 0

Answer:

103

Step-by-step explanation:

So the .4 in the tenths place is less than 5 it is rounded down/stays the same so its 103

Hope this helps!!

Have a nice day! :D

You might be interested in
Find the slope of the line that passes through (40,3000) and (60, 4000).
iragen [17]

Answer:

m=50

General Formulas and Concepts:

<u>Pre-Alg</u>

  • Order of Operations: BPEMDAS

<u>Algebra I</u>

  • Slope Formula: m=\frac{y_2-y_1}{x_2-x_1}

Step-by-step explanation:

<u>Step 1: Define</u>

Point (40, 3000)

Point (60, 4000)

<u>Step 2: Find slope </u><em><u>m</u></em>

  1. Substitute:                    m=\frac{4000-3000}{60-40}
  2. Subtract:                       m=\frac{1000}{20}
  3. Divide:                          m=50
3 0
3 years ago
What is the perimeter of a quadrilateral with vertices at (3,-6),(8,-6),(3,-4), and (8,-4)
Eduardwww [97]

Answer:

im sorry i dont know but this is for a challenge

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
a fuel mixture consists of 3 parts oil and 11 parts gasoline. the oil costs $0.75 per liter, and the gasoline costs $1.60 per li
kupik [55]

Answer:

Total selling price= $663.82

Selling price per liter= $1.69

Step-by-step explanation:

Giving the following information:

Proportion of oil and gasoline:

Oil= 3/14= 0.21

Gasoline= 11/14= 0.79

The oil costs $0.75 per liter.

The gasoline costs $1.60 per liter.

<u>First, we need to calculate the number of liters of oil and gasoline required:</u>

<u></u>

Oil= 0.21*392= 82.32 liters

Gasoline= 0.79*392= 309.68

<u>Now, the total cost to produce 392 liters:</u>

Total cost= 82.32*0.75 + 309.68*1.6

Total cost= $577.23

<u>Finally, the total and unitary selling price:</u>

Total selling price= 577.23*1.15= $663.82

Selling price per liter= 663.82 / 392= $1.69

6 0
3 years ago
Simplify completely the quantity x squared plus x minus 12 over quantity x squared minus x minus 20 divided by the quantity 3 x
amm1812

Answer:

Answer: 4(x+1) over (x-5)

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
An item has a listing of $40.if the sales tax rate is 4%,how much is the sales tax (in dollars)
dezoksy [38]

Answer:

1.6

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Other questions:
  • A doctor wants to know if her patients are happy with her. She decides to survey a sample of her clients. What method would be b
    10·2 answers
  • Solve 4 log12 2 + log12 x = log12 96.
    6·2 answers
  • I need help with 2. how do I prove?
    10·1 answer
  • A chocolate bar is 3/4 of an inch long. If it is divided into pieces that are 3/8 of an inch long, then how many pieces is that?
    15·1 answer
  • A car manufacturer crash tests a certain model of car and measures the impact force. The test and model in question produce impa
    15·2 answers
  • I already know the answer I just need someone to explain step by step how to solve it. I need to know the process ​
    8·1 answer
  • According to the data released by the Chamber of Commerce of a certain city, the weekly wages of factory workers are normally di
    10·1 answer
  • Can someone help me solve this using factoring and explain plz… I will mark brainliest
    8·2 answers
  • Given f(1) = 8 and<br> f(n) = 3 f(n-1) - 2 then f (4) =
    15·1 answer
  • The function C(x) = 500(1-0.011)* models the amount of antibiotic, in milligrams, in the body x minutes after
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!