1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vinil7 [7]
2 years ago
8

What is 41687 rounded to the nearest Highest Place

Mathematics
1 answer:
erik [133]2 years ago
8 0

Answer:

40,000

Step-by-step explanation:

You might be interested in
PLEASE HELP
Assoli18 [71]

Simplest form I can do

5 0
3 years ago
An apple grower finds that if he plants 80 trees per acre, each tree will yield 26 bushels of fruit. He estimates that for each
hammer [34]

Answer: The maximum revenue is $7482 . To get a maximum yield , The number of trees per acre needed is 43.

Step-by-step explanation:

Solution:

Let x represent the extra tree

So for an additional tree the yield of each tree will decrease by 4 bushels.

(80 +x)(26-4x) by expanding

2080 - 320x +26x -4x^2

Using x= -b/2a

X= 294/ -8

X= - 36.75

So apparently he currently has far too many trees per acre. To get the maximum yield , she needs to reduce the number of trees per acre by 36.75

So the number of trees per acre for maximum yield is

80-36.75

=43.25

Approximately x=43

So by reducing he get extra bushel in the tune of 174.

Total revenue= 174 ×43× 1$

=$7482

3 0
3 years ago
PLEASE HELP Complete the table below to find solutions to the linear equation y=5x+35.
Eddi Din [679]

Answer:

x | y | (x,y)

0 | 35 | (0,35)

3 | 50 | (3,50)

-7 | 0 | (-7,0)

Step-by-step explanation:

Given the equation: y = 5x + 35, to complete the table, plug in the value of x given in the table in each row, to find y.

When x = 0,

y = 5(0) + 35

y = 0 + 35

y = 35

(0,35)

When x = 3,

y = 5(3) + 35

y = 15 + 35

y = 50

(3,50)

When x = -7,

y = 5(-7) + 35

y = -35 + 35

y = 0

(-7,0)

6 0
3 years ago
Please answer I will be giving out brainliest and 2<br>7 points.​
maria [59]
1. 21 peanuts per minute
2. 9 texts per minute
3. 28 pages per hour OR half a page per minute

4. The first option is the cheapest. You can find what one ounce costs for each barrel by dividing the cost by the total ounces.

6 0
3 years ago
SOMEONE HELP ASAP PLEASE ):
Kisachek [45]
5 becaue its goodflooru
4 0
3 years ago
Other questions:
  • 9 times 864 work shown plz
    8·1 answer
  • NEED HELP ASAP. Write a positive or negative integer that represents the situation.
    13·1 answer
  • After how many places the decimal expansion of 13/40 will terminate?
    6·1 answer
  • 8. Which statement is always true?
    11·2 answers
  • George had $6,000 in a savings account earning simple interest at a rate of 5% per year. At the end of the year, George paid 25%
    13·1 answer
  • Question 2<br> 11 + 5x = 5x + 20
    7·1 answer
  • This chart shows the growth of a maple tree. If the tree's height increases in this same pattern, what will be the height of the
    15·1 answer
  • HELP ME PLEASE!!!!!!!!!!!!
    7·2 answers
  • Given g(x)= -x-4, solve for x when g(x) =10
    15·1 answer
  • What is the distance between points (-3 -5) and (-3 -7)?<br> Please help I’m tryna bring up my grade
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!