1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Blababa [14]
2 years ago
14

A health club charges a one-time sign-up fee and a monthly membership fee. The

Mathematics
1 answer:
Alex_Xolod [135]2 years ago
8 0

Answer:

+35 per month

Step-by-step explanation:

You might be interested in
PLS HELP ME ASAP GUYS!! THANK U SM!! HELP! Thank u!!
Naya [18.7K]
Asked and answered previously.
brainly.com/question/8726021
4 0
2 years ago
(SAT Prep) In the figure, what is the value of y?<br> A. 20°<br> B. 90°<br> C. 40°<br> D. 30°
omeli [17]

See attachment for math work and answer.

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Could someone please help me
kakasveta [241]
The formula for a cone is
v = \pi \times  {r}^{2}  \times ( \frac{h}{3} )
insert 20 for your height and rearrange the formula to find the radius. Leave a comment if you need more help.
6 0
3 years ago
I need help please and thank you
nikitadnepr [17]
A. 0.5 b. 3 c. 1.25 d.0.625 e. 2 f. 0.5 g. 1.2 h. 0.6
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Hector invests $10,000 at age 21. He hopes the investments will be worth $150,000 when he turns 50. If the interest compounds co
Slav-nsk [51]

Answer:

9.33%

Step-by-step explanation:

Step one:

given

Principal= $10,000

Final amount = $150,000

time = 50-21= 29 years

Required

The rate

Step two:

to solve for the rate we can apply the formula for rate as

r = ln(A/P) /t

r= ln(150000/10000)/29

r= ln(15)/29

r=2.7080502011/29

r=0.0933

r= 0.0933*100

r= 9.33%

5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is 5.6=?HELP ME!
    15·1 answer
  • I'm not sure of my answer I know that you have to multiply diagonally then add or subtract I'm not sure.
    9·1 answer
  • What is the answer. for /10 to the 3rd power
    12·2 answers
  • The following graph describes function 1, and the equation below it describes function 2:
    9·1 answer
  • If you answer this, i might give you 3 extra points (:
    14·2 answers
  • Solve. −35x+15&gt;720 Drag and drop a number or symbol into each box to show the solution.
    15·1 answer
  • Answer plz. Zzzzxxzzz
    8·2 answers
  • To pass a quiz, students need a score of at
    10·2 answers
  • A 4-pound bag of charcoal coasts $7.44. what is the unit price?
    13·1 answer
  • How could you use 1/8 cup measuring cup to measure the water
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!