1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Viktor [21]
2 years ago
11

Describe a situation that could be represented with this tape diagram.

Mathematics
1 answer:
Maurinko [17]2 years ago
8 0

Answer:

Pre-Hispanic Philippine literature was actually epics passed on from generation to generation, originally through an oral tradition. However, wealthy families, especially in Mindanao, were able to keep transcribed copies of these epics as family heirloom. One such was the Darangen, an epic of the Maranaos.

You might be interested in
Find the measure of the exterior 21.<br> A. 15°<br> B. 100<br> C. 35<br> D. 145
FromTheMoon [43]

Answer:

The answer will be D. 145

Step-by-step explanation:

Because I said so

3 0
3 years ago
Ed deposited $6000 into a savings account 4 years ago. The simple interest rate is 3%. How much does Ed have in his account now?
Serga [27]

Answer:

$200,000

Step-by-step explanation:

6,000×100=600,000

600,000÷3=200,000

So $200,000

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
How many points did the player with the fewer points score?
zmey [24]
B. 54
Because 54+13=67
67+54=121
3 0
4 years ago
Ng 20-21
Lisa [10]

you would spend $30

Step-by-step explanation:

if 20 calculator cost 120 then you would divide 20 by 120 which would give you 6 dollars per calculator then you would multiply that by 5 which would give you a $30 for five calculators.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can anyone help i’m in desperate need!?
Murljashka [212]

Answer:

1. coplanar

2. line segment

3. plane

4. ray

5. postulate

6. undefined terms

7. coplanar

8. point

5 0
3 years ago
Other questions:
  • A rope 10 feet long is cut into two pieces. One piece is used to form a circle and the other used to form a square. Find a funct
    10·1 answer
  • Five and a half cubed
    12·1 answer
  • A student draws a geometric shape where all of the sides are different lengths. which of the following geometric shapes could th
    5·2 answers
  • What’s the simplest from of 21:28
    13·2 answers
  • A 7-meter roll of red ribbon costs $2.52. What is the unit price
    13·2 answers
  • Oliver is making an ice cream sandwich. There are 2 types of sandwich cookies, 3 types of toppings, and 7 types of ice cream to
    8·1 answer
  • What value of x will make the two triangles similar? plz help
    15·1 answer
  • Hello I’m in algebra and I need help on questions I’ll give brainlist ASAP!
    14·1 answer
  • Please help with 34. a, b, and c
    5·1 answer
  • 3. The table above shows the minimum age requirement for obtaining a driver's
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!