1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
maks197457 [2]
2 years ago
11

(This photo didnt even get up yet!)

Mathematics
1 answer:
11Alexandr11 [23.1K]2 years ago
7 0

Answer:

15 ways

Step-by-step explanation:

\frac{6!}{4!(6-4)!}=\frac{6!}{4!2!}=15

You might be interested in
What number do I use for pi
svetlana [45]

Answer:

3.14 used for pi

so it will be option C

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the perimeter of the following rectilinear figure.
fgiga [73]

Answer:

54

Step-by-step explanation

You can't find the other sides, it may seem impossible, but you have to look at this problem in a different way. To find the perimeter of any figure you just need to know the top base, bottom base, right side, and left side.

We see that the top base equals to the bottom base as it is a rectilinear figure. You have to treat the side with 8 and side with 5 as one base. So they equal 13. Now do the same for the bottom.

So, 13 + 13 = 26

The right side is equal to the left side as it is a rectilinear figure, so the right side is 4 + 10 = 14. The left side is also 14.

So 14 + 14 = 28

26 + 28 = 54 units

Sorry, if I couldn't explain properly. I tried my best. As it is hard for me to explain in words. If I could draw it out, I could do better.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Given x = 2^p and y = 2^q, express in terms of x and/or y
vampirchik [111]

Answer:

<h2>|||)</h2><h2>2^ (p + q) = 2^p • 2^q because you'd add the exponents, so xy</h2><h2>2^ 2q = 2^(q + q) = 2^q • 2^q as above, so y^2</h2><h2>2^ (p-1) = 2^p / 2^1 because you subtract exponents when dividing, so x/2</h2>

<h2>If xy = 32 then x = 32/y</h2><h2>so 2xy^2 would = 2(32/y)•y^2 = 64y = 32 so y = 1/2</h2><h2>making x = 64 since xy = 32</h2>

<h2>so 64 = 2^p; p = 6</h2><h2>1/2 = 2^q; q = -1</h2>

7 0
2 years ago
One of the solutions to the equation 5x^2+bx+12=0 is − 4/5. Find the other solution.
gayaneshka [121]

Answer:

b=-19

Step-by-step explanation:

We know that one of the solutions is x=-4/5

That is a solution to x. So if we plug in (-4/5) into the x in the equation, then it should equal 0.

5(-4/5)^2+b(4/5)+12=0

Now, just solve for b.

5(16/25)+b(4/5)+12=0

(16/5)+(4/5)b+12=0

(76/5)+(4/5)b=0

(4/5)b=-(76/5)

b=-19

3 0
2 years ago
Jaxson and his children went into a movie theater and he bought $42.50 worth of drinks and candies. Each drink costs $6 and each
Minchanka [31]

Answer:

6d + 3.25c = T

Step-by-step explanation:

D= Drinks

C= Candies

T= Total

Plz give brainliest

3 0
3 years ago
Other questions:
  • (5x^4-2x^3-7x^2-39)÷(x^2+2x-4)
    7·1 answer
  • Which row of the input/output table is incorrect?
    5·1 answer
  • 90+8=x+k<br> x=72<br> k=?<br> help please
    10·2 answers
  • I Need Help with my homework. It’s due tomorrow and i don’t know anything about algebra
    12·2 answers
  • afron made a chicken dish for dinner she added a 10 ounces package of vegatables and a 14 ounce package of rice to 40 ounces of
    12·1 answer
  • The cost of coffee is determined by the type of coffee beans that are mixed together. The cost of a local mix of Arabica and Rob
    5·2 answers
  • I don’t get 15a. The t^5 is confusing me
    12·1 answer
  • Please help me with these questions​
    7·2 answers
  • A dozen large muffins cost $7.99.<br> How much does each muffin cost?
    8·2 answers
  • What is the ration of 8 lions and 4 tigers
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!