R $30.00. Since 1 pound = 16 ounces, so there are about apples in each pound. You can buy approximately apples for $3
<span>r $30.00? Complete the explanation. The cost per pound of the app</span>
7kg:4/9 bag
?kg:1 bag
7÷4/9 or 7×9/4=63/4 or 15.75. As a result, the unit rate is 15.75 kg of leaves per bag. Hope it help!
Hello!
Answer:⇒15√6 i
Step-by-step explanation:
√-54=3√6 i
5*3√6 i
Multiply the numbers.
5*3=15
=15√6 i
Hope this helps!
Thank you for posting your question at here on brainly.
-Charlie
Given :-
- a² - 2a - b² = 0
- 2b + 2ab = 0
To find :-
Solution :-
<u>Taking</u><u> </u><u>second</u><u> </u><u>equation</u><u>:</u><u>-</u>
- 2b + 2ab = 0
- 2b ( 1 + a ) = 0
- 2b = 0 or (1+a) = 0
- b = 0 , a = -1
<u>Substitute</u><u> </u><u>in </u><u>first </u><u>equation</u><u> </u><u>:</u><u>-</u><u> </u>
<u>When </u><u>b </u><u>=</u><u> </u><u>0</u><u> </u><u>,</u>
- a² - 2a - 0² = 0
- a² - a = 0
- a( a -1) =0
- a = 0 , 1
<u>When </u><u>a </u><u>=</u><u> </u><u>-</u><u>1</u><u> </u><u>,</u>
- (-1)² - 2*(-1) - b² = 0
- 1 + 2 - b² = 0
- b² = 3
- b = ±√3
<u>Answer </u><u>:</u><u>-</u><u> </u>
- a = 0,1 ; b = 0
- a = -1 , b = ±√3