1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
11Alexandr11 [23.1K]
2 years ago
11

In triangle MNO shown below, segment NP is an altitude:

Mathematics
1 answer:
Effectus [21]2 years ago
5 0

Answer:  C. Definition of an Altitude

Step-by-step explanation:

Given: In triangle MNO shown below, segment NP is an altitude from the right angle.

Let ∠MNP=x

Then ∠PNO=90°-x

Therefore in triangle MNO,

∠MPN=∠NPO =90°  [by definition of Altitude]

[Definition of altitude : A line which passes through a vertex of a triangle, and joins the opposite side forming right angles. ]

Now using angle sum property in ΔMNP

∠MNP+∠MPN+∠PMN=180°

⇒x+90°+∠PMN=180°

⇒∠PMN=180°-90°-x

⇒∠PMN=90°-x

Now, in ΔMNO and ΔPNO

∠PMN=∠PNO=90°-x

and ∠MPN=∠NPO =90°  [by definition of altitude]

Therefore by AA similarity postulate, we have

ΔMNO ≈ ΔPNO

You might be interested in
A runner covers 55 yards in 5.5 seconds. Find the runner's average speed in miles per hour.
marusya05 [52]
V=\frac{s}{t},where\ V-speed,\ s-distence\ ,t-time\\\\V=\frac{55y}{5,5s}=10\frac{y}{s}=10\frac{0,000568m}{\frac{1}{3600}h}=\frac{0,00568m}{\frac{1}{3600}h}=0,00568\cdot3600\frac{m}{h}=\\\\=20,448\frac{m}{h}
7 0
3 years ago
Simply the expression below <br><br> (10-3i)(2-5i)
scoundrel [369]

Answer:

7i and 3i

hope this helps <33

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
3. CRAFTS Numa loves beads and wants to
valentina_108 [34]

The amount of beads according to the cube number is 238328.

According to the statement

we have to find that the value of the cube of the given value.

So, For this purpose, we know that the

A cube number is the result when a number has been multiplied by itself three times.

From the given information the number is:

(62)³

Cube of (62)³ = 62*62*62

Now, multiply these numbers

Cube of (62)³ = 3844*62

Then the value become

Cube of (62)³ = 238328

This is the value of the cube of the given numbers.

So, The amount of beads according to the cube number is 238328.

Learn more about cube number here

brainly.com/question/474968

#SPJ9

8 0
1 year ago
Plz ANWSER and make sure it’s in decimal form, plz show ur work <br> Overdue will mark brainest!
kari74 [83]

Answer:

Step-by-step explanation:The model will be of length 0.4 ft and the width being 0.28 feet

Step-by-step explanation:

Step 1.We know that the length of the building is 200 feet, and that the width of the building is 140 feet.

Step 2. the question tells us that "a 1/500 model is built of the building", meaning the problem wants to create a model using the ratio 1 feet for each 500 feet.

Step 3.So now  to find the length and width of the model, we need to divide the given sides by 500.

Step 4. Side length of the Model = 200/500 = 2/5 = 0.4 feet

Step 5. Side width of the Model = 140/500 = 14/50 = 0.28 feet

There for giving us our final answer... "The model will be of length 0.4 feet and width 0.28 feet."

Hope I could help! :)

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Brianna paid $13.77 for a new CD. The price includes a 6% sales tax. How much was the CD before the tax?
Lilit [14]
$12.94 is what the CD would be before the 6% sales tax
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Which statement is true
    8·2 answers
  • A family has a cell phone plan that costs $75 per month including taxes and fees. The plan lets the 5 members of the family shar
    5·1 answer
  • What multiplies to get -9 and adds to get 0
    11·1 answer
  • Suppose V is finite-dimensional and v1; : : : ; vm 2 V. Define a linear map W V 0 ! Fm by .'/ D '.v1/; : : : ; '.vm/ :
    6·1 answer
  • Nana combines 4 1/3 cups of milk and 3 2/3 cups of avocado to make an avocado shake. How many cups is her shake total?
    13·2 answers
  • PLEASE HELP ASAP!!! CORRECT ANSWER ONLY PLEASE!!!
    12·2 answers
  • 2 more than the product of 4 times m Express algebraically
    13·1 answer
  • I need help with this question with explanation
    11·1 answer
  • If Jan can buy 12 copies of a certain book for $40, what is the unit rate for cost per copy? How much
    14·1 answer
  • Please get it right I can’t get it wrong
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!