1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
andriy [413]
3 years ago
12

Write an iterated integral for ModifyingBelow Integral from nothing to nothing Integral from nothing to nothing Integral from no

thing to nothing With Upper D f (x comma y comma z )dV where D is a sphere of radius 9 centered at​ (0,0,0). Use the order dy dz dx .
Mathematics
1 answer:
coldgirl [10]3 years ago
8 0

With the given order of integration, the interval over D is

\displaystyle \iiint_D f(x,y,z) \, dV = \int_{-3}^{3} \int_{-\sqrt{9-x^2}}^{\sqrt{9-x^2}} \int_{-\sqrt{9-x^2-z^2}}^{\sqrt{9-x^2-z^2}} f(x,y,z) \, dy \, dz \, dx

You might be interested in
TAKE ANY UNMARKED BOWL OR GLASS AND FILL IT EXACTLY 3/5 FULL WITH WATER.
Wittaler [7]

Answer:

Take a glass, and fill it completely with water.

Now, pour that water in a marked bowl and measure how much water is in the bowl, that amount of water will be 100% of the total water that the glass can have.

Now you need to pour 3/5 of the water back in the glass, it is easier for water until the water in the bowl is exactly 2/5 of the initial amount.

You can do this as follows.

2/5 = 0.4 or 40% in percentage form.

Then if the amount of water in the marked bowl is A, the amount of water that must remain in the marked bowl is A*0.4

Then drop the water in the glass until the water in the marked bowl is the quantity that you found previously.

In this way, you can be sure that the glass is 3/5 full of water.

8 0
4 years ago
Most people Just most people in the nine states use feet in miles to measure distance in there every day lives why do you scient
babunello [35]
The third answer should be the right one
8 0
3 years ago
The value of N is both 5 times as much as the value of M and 36 more than the value of M. What are the values of N and M? Explai
vlabodo [156]
180 just multiply 36*5= 180

Thank you, i would be happy to have more questions
 
7 0
3 years ago
Darrin put the numbers 7.25, 7.52, 5.72 and 5.27 in order from the greatest to the least. Is his work correct? Explain.
vampirchik [111]
No his work is not correct because 5.72 is larger than 5.27. so therefore you can not be correct
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve for x . x/2 + 1.1= -2.1
raketka [301]

Answer: x = 1.6

Step-by-step explanation:

Start by Identifying what you need to keep, in this case that would be X. In order to solve for x, you would need to get rid of any co-efficients. (example: +1.1) To get rid of them, you have to do the opposite action of what it's doing to the equation. (subtraction)

1.1- (-2.1) = 3.2 (if you subtract a negative, it turns positive/ you add) leaving you with x/2 = 3.2.

Now that we have our coefficient out the way, we have to get rid of the division so we can <u>only</u> solve for x. We do that by dividing the remainder of the equation by 2

3.2/2 = 1.6

Leaving us with the answer, x = 1.6

8 0
3 years ago
Other questions:
  • one year ago, Charlie's chameleon was 8.42 inches long. Now his chameleon is 9.36 inches long. a.how much did Charlie's chameleo
    9·2 answers
  • The probability is 1% that an electrical connector that is kept dry fails during the warranty period. If the connector is ever w
    6·1 answer
  • Find the greatest common factor of 9 and 14
    14·2 answers
  • $2.50 for 5 ounces what is the unit rate of that
    9·2 answers
  • Write the equations after translating the graph of y = |x|:<br> one unit up,
    7·1 answer
  • ASAP please help i’ll give brainliest
    9·1 answer
  • What is the correct radical form of this expression
    14·1 answer
  • Time has a total of $28 after spending half of his weekly earnings on a video game and earning $10 additional dollars for mowing
    8·1 answer
  • Order from least to greatest 0.033, 0.09, 0.1
    6·2 answers
  • A grocery store can purchase Sugar Specks cereal for $2.00 per box. If the store marks the cereal up by 5%, what will it sell ea
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!