1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sergeinik [125]
3 years ago
15

Lesson 6 Practice Problems

Mathematics
1 answer:
inna [77]3 years ago
6 0

Answer:

                               WHITE PAINT                                    PINK PAINT

                                       (CUPS)                                              (CUPS)

                                             4                                                         3        

                                            4/3                                                       1

                                            1                                                         3/4

                                            16/3                                                     4

                                             5                                                         15/4

-Lexi

You might be interested in
-2x + 15 = 7 <br> Show your work steps and the solution
77julia77 [94]

Answer:

x=6

Step-by-step explanation:

-2x+15=7

-2x=7-15

-2x=-8

x=-8/-2

x=6

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Karen will divide her garden into equal parts. She will plant corn in 8/12 of the garden. What is the fewest number of parts she
PolarNik [594]

Answer:

4

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Directions: Set up a system of equations based on the information in the word problem and plz show work 1: The local street cart
aksik [14]

Answer:

2.5x+0.75y=933

x+y=747

Step-by-step explanation:

x= number of cheese sandwiches

y= number of soft drinks

first equation: 2.5x+0.75y=933

**this is representing the cost of the drinks and sandwiches

second equation: x+y=747

**because x and y are the NUMBER of soft drinks and sandwiches, they both have to toal up to 747.

8 0
3 years ago
Please help If you know the answer!!
prisoha [69]

Answer:

-3 +8a

Step-by-step explanation:

(3-8a) *(-1)

Distribute

3*-1  -8a*-1

-3 +8a

4 0
3 years ago
4x + 5y = -2 . what is the slope show ur work
lawyer [7]

4x + 5y = -2

-5 -5

4x = -5y - 2

4x/4 = -5y -2/ 4

x = -5/4 y + -1/2

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Big Bob weighs 350 pounds. After one month of dieting, he lost 5% of his original weight. During the second month of dieting, he
    7·1 answer
  • Please help on b (left of c) and c !!!
    6·2 answers
  • If you divide 7/8 by 3/4, will the quotient be greater than or less than 3/4?
    5·1 answer
  • HELP PLEASE! Step by step
    15·1 answer
  • A jar of jelly that weighs 4.25 ounces costs $2.89. What is the cost of one ounce of jelly?
    5·1 answer
  • Solve the following system of equations
    15·1 answer
  • PLSSS HELPPPP I WILLL GIVE YOU BRAINLIEST!!!!!! PLSSS HELPPPP I WILLL GIVE YOU BRAINLIEST!!!!!! PLSSS HELPPPP I WILLL GIVE YOU B
    12·1 answer
  • What is the repricol of 7 1/3 ? ( please im on a test)
    5·1 answer
  • How many solutions does the following system have? Please explain your answer in 1-2 sentences.
    11·1 answer
  • Pls pls pls pls help
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!