Click on the picture to see how I got -17x-21 as the answer
Multiply 5.2 x 30 and you get 156 miles
Answer:
1890, total cost of lights per week
Step-by-step explanation:
The lights cost 45 dollars per bulb and 6 go out per day, 45×6=270
270 is the cost to replace the bulbs of one day.
270×7=1890. 1890 is the cost for a whole weeks worth of replacing these bulbs.
Since AB and BC are two parts of AC, AC = AB + BC
let's plug the expressions from the question into our equation above.
19 = 3x + 1 + 2x - 7
Combine like terms
19 = 5x - 6
Add 6 to both sides.
25 = 5x
Divide both sides by 5
5 = x
True. Because two even numbers weather you Add Subtract or Multiply them they will always be Even