1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nydimaria [60]
3 years ago
6

Pls answer i really needed this answer

Mathematics
1 answer:
Llana [10]3 years ago
6 0

Answer:

A : 3x

B : 5y

Step-by-step explanation:

a) x*x*x

b) y * y * y * y *y

You might be interested in
Which number is equal to 2.98* 10^5
Vinvika [58]

Step-by-step explanation and the Answer:

10^{5}= 100000

2.98×100000= 298000

So therefore the answer is 298000.

6 0
3 years ago
Solve this equations for all real solutions 3t^2+4t+8=-6t
ra1l [238]

Answer:

t= -1.33 recurring and -2

Step-by-step explanation:

3t²+4t+8=-6t

3t²+4t+6t+8

3t²+10t+8

This is a quadratic equation, it can be solved by using either factorisation, completing the square method or formulae method. For the purpose of this question, I would be using the formulae method.

-b±√(b²-4ac)/2a

Where a=3, b= 10 and c=8

-10±√(10²-4(3)(8))/2(3)

-10±√(100-96)/6

(-10±√4)/6

(-10±2)/6

-10+2/6 or -10-2/6

-8/6 or -12/6

-1.3333 recurring or -2

8 0
3 years ago
Name the following line 6 different ways
tatuchka [14]
There no line ............
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please helpp pleaseee​
Elena L [17]

Answer:

i belive it is 900

Step-by-step explanation:

(n-2)180

(7-2)180

(5)180

900

5 0
4 years ago
Each lap around the track is 400 meters. How many meters does someone run if they run 2 laps?
Katena32 [7]

Answer:800 meters

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How do I find the unit rate of $7.96 for 5 pounds?
    5·1 answer
  • Graham's sunflower is 2 feet tall. Katie's sunflower is 1 foot 8 inches tall. How much taller is Graham's sunflower?
    14·2 answers
  • I need help hurry i really need help thx you to over helps me
    14·1 answer
  • Rick wants to buy a pound of almonds. If a 1-pound bag costs $6.15 and a 4-ounce bag costs $1.85, how much money would Rick save
    15·2 answers
  • What is the volume of the sphere?<br> 25.12<br> 75.36<br> 150.72<br> 904.32
    5·2 answers
  • Can someone show me how to solve? please take a picture of results.​
    14·2 answers
  • Explain why the work is not correct.<br>​
    15·1 answer
  • What is the value of x when solving the equation Negative 2 x + (negative 8) = 2 x + 8 using algebra tiles?
    14·2 answers
  • Solve for x <br> pls show work<br> 3(1 + x) - 5 =3x - 2
    11·2 answers
  • Is (1,8) a solution to this system of equations?<br> 19x+3y=2<br> 3x+y=11
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!