Answer:
A= 153.94 mm
Step-by-step explanation:
A = πr²
A=π(7)²
A= 153.94 mm
Answer:
Price per ounce is $0.062
Step-by-step explanation:
Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce
Firstly, we need the total ounce value
1 pound = 16 ounce
so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces
So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces
So 40 ounces = $2.48
price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce
Answer:What are the answer choices??
Step-by-step explanation:
The credit card is instant. She’d have to ship the money order and the check to the supplier.