1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Kaylis [27]
2 years ago
13

Equation with a variable on both sides that equal 27

Mathematics
1 answer:
DanielleElmas [232]2 years ago
3 0

Answer:

<h2><u><em>x +20 = 20 + 4 -x +10  </em></u></h2><h2><u><em></em></u></h2><h2><u><em>(x =7)</em></u></h2>

Step-by-step explanation:

equation with a variable on both sides that equal 27

x +20 = 20 + 4 -x +10

You might be interested in
3 increased by the product of 4 and a number is equal to the same number decreased by 6. What is the number
nasty-shy [4]

Answer:

1

Step-by-step explanation:


8 0
3 years ago
The radius of a circle is 7 mm. What is the area.
Solnce55 [7]

Answer:

A= 153.94 mm

Step-by-step explanation:

A = πr²

A=π(7)²

A= 153.94 mm

7 0
2 years ago
Find the unit price
Mrac [35]

Answer:

Price per ounce is $0.062

Step-by-step explanation:

Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce

Firstly, we need the total ounce value

1 pound = 16 ounce

so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces

So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces

So 40 ounces = $2.48

price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce

3 0
3 years ago
A horizontal line is seven which of the following is true
nydimaria [60]

Answer:What are the answer choices??

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Jill just made a purchase online. The store that she bought from gave her the option to pay with a check, money order, or credit
svp [43]
The credit card is instant. She’d have to ship the money order and the check to the supplier.
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The amount of daily time that teenagers spend on a brand A cell phone is normally distributed with a given mean of 2.5 hr and st
    9·2 answers
  • The graph of the function f(x) = (x + 2)(x + 6) is shown below. Which statement about the function is true? The function is posi
    10·1 answer
  • Digby wants to determine how many calories are in his bag of chips. Which calorimeter should he use?
    10·2 answers
  • Please help ASAP I don’t understand
    7·1 answer
  • What is the coefficient of the following term?<br> -X
    12·2 answers
  • Solve using elimination ​
    14·1 answer
  • I need help on solving these problems.
    15·1 answer
  • How many 18-pound patties can she make from 78of a pound of hamburger? We can 7 patties out of 78pound of hamburgers
    8·1 answer
  • Robert wants to put lights around the edge of his deck. The deck is 46 feet long and 23 feet wide. How many yards of lights does
    10·1 answer
  • -9y + 4x - 20 = 0<br> -7y + 16 - 80
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!