1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vitfil [10]
2 years ago
14

Pancakes and waffles are:

Business
2 answers:
storchak [24]2 years ago
7 0

Answer:

they are always compliments

Explanation:

is this based on our opinion?

jekas [21]2 years ago
6 0
I think pancakes and waffles are Complements
You might be interested in
EB8.
Stolb23 [73]

Answer:

The fixed costs per unit when 20,000 units are produced are $6.05 per unit.

Explanation:

Fixed costs per unit can be determined by using the following formula:

Fixed costs per unit = Total fixed costs/ number of units are produced

In a company, Total fixed costs do not depend on the level of activity (Fixed costs do not change).

In the company, Total fixed cost = $11 x 11,000 = $121,000

When 20,000 units are produced, Fixed costs per unit = $121,000/20,000 = $6.05 per unit.

3 0
3 years ago
which of the following items is qualitative?-cost of a new machine-depreciation of existing machine-book value of the existing m
trapecia [35]

Answer: Statement D

Explanation: Qualitative characteristics are those characteristics the values of which cannot be calculated appropriately and the one that cannot be recorded in the books as they do not have any quantitative value.

In the given problem cost of machine at which it is purchased is its value, Depreciation is the value of original cost which has been used and amount at which the machine used can be sold is its value.

Hence among all the options Option D shows qualitative characteristics.

6 0
4 years ago
Ano ang kahulugan ng pagpapaunlad?​
Murrr4er [49]

Answer:

ummmmmmmmmm? okay?

anyways have a nice day

5 0
3 years ago
Suppose the economy is producing at the natural rate of output. An increase in consumer and business confidence will cause _____
Leokris [45]

Answer:

d) no change; a decrease

Explanation:

The Real GDP (gross domestic product) is a macroeconomic term which is the measurement of the value of services and goods produced by economy in a certain or specific time period compared to normal GDP.  The influencer elements of Real GDP are very miscellaneous due to long run and short run periods. Then, the determinants which impact on the long run growth of an economy are:

1) Growth of productivity that means the ratio of economic outputs to inputs

2)Demographic changed that means the change of quantity or quality of employment, age structure and etc.

3)Labor Force participation which means that which amount participation there is in labor activities.

As seen above, the consumer and business confidence will not have any positive or negative effect on the real GDP.

Inflation is one of the most important macroeconomic indicator that intends the rate how the purchase power of the money is falling  by the rising on the price levels of goods and services. In long run, the most influencing element for inflation is the rate of money supply but if we consider business and consumer confidence are the positive things for the developing of GDP, then they will have a little bit decrease effect on inflation.

8 0
3 years ago
Alan tells Sherry that he will pay her $5,000 if she runs the Boston Marathon. Once Sherry starts running the marathon, Alan, le
iragen [17]

Answer:

can revoke the contract as informal verbal agreements are not binding

Explanation:

Since in the question it is mentioned that sherry would pay her $5,000 in the case when she runs marathon now once she starts running so here alan can revoke the contract legally as there is only verbal agreements not the written agreement also they are not binding to each other

So as per the given situation, the above statement should be considered

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Which is the most accurate definition of bankruptcy?
    12·1 answer
  • Robert is a wealthy businessman who wishes to purchase a particular property. realizing that the price might become inflated if
    9·2 answers
  • Anderson Compounds produces two industrial chemical compounds, Gorp and Gumm, from the same process, which last year, cost $480,
    12·1 answer
  • If a firm has excess capacity, it means Group of answer choices that the firm's quantity supplied exceeds its quantity demanded.
    6·1 answer
  • What two elements normally must exist before a person can be held liable for a crime
    10·2 answers
  • On January 1, 2020, Klosterman Company issued $500,000, 10%, 10-year bonds at face value. Interest is payable annually on Januar
    12·1 answer
  • Using the FIFO method, the cost of inventory at the end is $15,500, and the market price is $14,500. Using the lower-of-cost-or-
    9·1 answer
  • Suppose a third firm enters the market. If they all don't cheat, then they split the profits three ways so that each firm gets 2
    6·1 answer
  • Assume that tea and lemons are complements and that coffee and tea are substitutes. An effective price ceiling on coffee would c
    6·1 answer
  • Sales price $6.74 per unit
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!