1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Galina-37 [17]
2 years ago
6

A local gym charges customers $20 for the first month

Mathematics
1 answer:
Vedmedyk [2.9K]2 years ago
4 0

Answer:

10 months

Step-by-step explanation:

20+14x=160

160-20=140

140/14=10

You might be interested in
HELP I WILL GIVE BRAINLIEST
Maksim231197 [3]

Answer: D

Step-by-step explanation:

-4 < -w

w > -4

Since it doesn't have an equal sign, its an open circle. Since its greater than -4, it is going to the right, so shade right.

Answer is D

3 0
3 years ago
Emma had $2.40 to spend on seven pencils. After buying them she had $1.00. How much did each pencil cost?
OlgaM077 [116]

Answer:

Each pencil costs 20 cents

Step-by-step explanation:

2.40 - 1 = 1.40

1.40/7 = 0.2

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Describe a way that someone could estimate the length of a book
frez [133]
Somebody can estimate the length of a book by using a ruler and rounding it to the nearest whole number.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Reas the above and answer​
sergeinik [125]

Answer:

48cm^2

Step-by-step explanation:

You first find the area (l * w) of the first rectangle on the top.

4 * 2 is 8

Then you find the area of the rectangle on the bottom.

5 * 8 is 40

Finally you add the area's together.

48

6 0
3 years ago
How can i draw this?
mylen [45]
The green arrow thing is a ray. So, question b. is a ray. So the dot would be B and the arrow would be C. 

3 0
3 years ago
Other questions:
  • A man starts walking north at 2 ft/s from a point P. Five minutes later a woman starts walking south at 3 ft/s from a point 500
    11·1 answer
  • Write a subtraction fact related to 9+6=
    6·1 answer
  • FIND THE SCALE FACTOR! PLEASE HELP ME
    6·1 answer
  • Complete the ratio table to convert the units of measure from centimeters to inches or inches to
    9·2 answers
  • In one year, a government collected $6770 per person in taxes. If the population was 220,000,000, how much did the government co
    9·1 answer
  • ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
    8·1 answer
  • Four is no less than the quotient of a number x and 2.1.<br> how do I write that as and inequality
    14·1 answer
  • A youth group takes a bus to the movie theater. The cost of a drink is $2.25, the cost of popcorn is $3.45, and the cost of a ti
    9·2 answers
  • Lulah is buying beach balls for her beach party. each package contains 6 beach balls
    10·1 answer
  • Which expression is equivalent to 5r+11r−2?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!