Answer:
A
Step-by-step explanation:
Answer:
The larger ham is the better buy.
Step-by-step explanation:
In order to determine the better buy, divide both of the prices by their weight to get the price per pound of ham.
5.70/3 = 1.90 per lb
8.75/5 = 1.75 per lb
Therefore the 5 pound of ham is a better buy.
Good evening ,
______
Answer:
(4c-d+0.2)² - 10c = 33
___________________
Step-by-step explanation:
(4c-d+0.2)^2-10c
c=3.1, d=4.6
(4(3.1) - 4.6 + 0.2)² - 10(3.1) = (12.4 - 4.6 + 0.2)² - 31 = (7.8 + 0.2)² -31 = 8² - 31 = 64-31 =33.
:)