1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ddd [48]
2 years ago
14

Celeste wants to have her hair cut and permed and also go to lunch. She knows she will need $68. The perm costs twice as much as

her haircut and she needs $5 for lunch .
Mathematics
2 answers:
Nezavi [6.7K]2 years ago
6 0
Let P=Perm cost
Let H = Haircut cost
Let L = Lunch cost

Perm costs twice as much as haircut so.. P = 2H
L = 5

H + P + L = 68 the total cost is $68

H + 2H + 5 = 68 since P = 2H and L=5

3H + 5 = 68

3H =63

H = 63/3

H = 21

A Haircut is $21
Perm = 2H = 2(21) = $42
KATRIN_1 [288]2 years ago
5 0

Answer:

42 dollars

Step-by-step explanation:

2h+h+5=68

3h+5=68

3h=63 divided by 3

21*2=$42

You might be interested in
Please Help it urgent
denis-greek [22]

Answer:

Angle BEA

Step-by-step explanation:

They share the same straight line and their degrees add to 180

7 0
3 years ago
(picture) Factoring Polynomials: GCF PLEASEE HELP!!!!!<br> a<br> b<br> c<br> d
tigry1 [53]

Answer:

greatest common factor is 2

Step-by-step explanation:

4k, 18k^4, 12

To find greatest common factor , we write each term in factor form

factors form are the product of the factor of given term

4k ---> 2 * 2* k

18k^2 ----> 3 * 3* 2* k*k

12 -----> 2*2*3

all the three terms has common factor 2

So GCf is 2


6 0
2 years ago
An obtuse angle measures 180 degrees.<br> always<br> sometimes<br> never
True [87]
Never,because obtuse angle is an angle measuring between 90 and 180
and if an angle measures 180 then it is a straight angle
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the equation show you work and check. Your answer 4y+5=31
taurus [48]
31-5=26
26/4=6.5
Y=6.5

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
If I had 6 apples and I ate 10 of them how many did I get at the store
viktelen [127]
U had gotten 16 apples at the store
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is a two-dimensional Figure
    7·2 answers
  • Solve the following system of equations.
    5·1 answer
  • TEN POINTS !!!!! if f(x)=x^2-6x and g(x)=x^3 squared what is (fog) (x)
    13·1 answer
  • Jonah sets the table for breakfast and dinner every Monday Tuesday Wednesday and Friday. how many times does he set the table in
    10·1 answer
  • The data from 200 machined parts are summarized as follows: Depth of Bore Edge Condition Above Target Below Target Coarse 15 10
    6·2 answers
  • Write and solve an inequality for the following. As a salesperson you are paid $75 a week plus $3 per sale. This week you want t
    8·1 answer
  • A 4-cup container of window cleaner costs $4.48. what is the price per fluid ounce?
    10·1 answer
  • Make a table as y=x^2.
    8·1 answer
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Cfrac%7B3%7D%7B9%7D%20%20%3D%20%20%5Cfrac%7B%3F%7D%7B3%7D%20" id="TexFormula1" title=" \f
    7·2 answers
  • Can someone answer please
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!