1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Monica [59]
2 years ago
13

1. A bag contains red apples and yellow apples. The ratio of red apples to yellow apples in the bag is 9 to 4. How many apples a

re yellow.
Mathematics
1 answer:
andre [41]2 years ago
6 0

Answer:

?

Step-by-step explanation:

You can’t know that, because you don’t know how many total apples there are.

You might be interested in
1. Find the measurement of angle J.<br><br> 2. (5x - 13) (3x + 17)
Alex Ar [27]

Answer:

Q1. x= 18, y=59

Q2. m∠J= 56°

Step-by-step explanation:

Q1. (3x +5)°= y° (base ∠s of isos. △)

y= 3x +5 -----(1)

(3x +5)° +y° +(4x -10)°= 180° (∠ sum of △)

3x +5 +y +4x -10= 180

7x +y -5= 180

7x +y= 180 +5

7x +y= 185 -----(2)

Substitute (1) into (2):

7x +3x +5= 185

10x= 185 -5

10x= 180

x= 180 ÷10

x= 18

Substitute x= 18 into (1):

y= 3(18) +5

y= 59

Q2. (5x -13)°= (3x +17)° (base ∠s of isos. △)

5x -13= 3x +17

5x -3x= 17 +13

2x= 30

x= 30 ÷2

x= 15

∠LKJ

= 3(15) +17

= 62°

∠KLJ= 62° (base ∠s of isos. △)

m∠J

= 180° -62° -62° (∠ sum of △JKL)

= 56°

8 0
2 years ago
If you earn 8 dollars and hour after taxes are taken out of your paycheck and insurance is 200 dollars a month how many hours mu
Luda [366]
To make $200 a month with a 8 dollars p/h salary AFTER taxes. The simple math would just be 200/8 which would equal 25. Hope this helped!
4 0
2 years ago
Solve for inequality.<br> 2x-3&gt;5
nikitadnepr [17]
(2x-3)<5 now add3yo all dlide
-2<2x<8then devide by 2
-1<x<4then x belongs to(-1,4)
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the constant of proportionality for the table of values and write in the form y = kx
sveta [45]

Answer:

Option 'B' is correct.

Step-by-step explanation:

Since we have given that

Number of lemons used is denoted by 'y'.

Number of glasses of lemonade is denoted by 'x'.

As we can observe that ,

\frac{6}{24} = \frac{8}{32} = \frac{7}{28} = \frac{2}{8} = \frac{4}{16} = \frac{1}{4} \\

so we can write i as

\frac{x}{y} = \frac{1}{4}

By cross multiplication

<em>y=4x</em>

So, if write it in the form y=kx,

It will be y=4x.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
I need help in number 1, please.
babunello [35]

Answer:

10

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • You are to construct an open rectangular box with a square base and a volume of 48 ft^3. If material for the bottom costs $6/ft^
    7·1 answer
  • Pls help! Find the value of x in the figure below<br><br>18<br>9<br>4.5<br>3​
    15·1 answer
  • Which expression is equivalent to StartRoot StartFraction 8 Over x Superscript 6 Baseline EndFraction EndRoot? Assume x Greater-
    15·1 answer
  • Math question please help
    8·1 answer
  • A box of 12 popsicles cost $4.44 what is the Popsicles unit rate
    13·2 answers
  • Gianna invested $30,000 in an account paying an interest rate of 1.9% compounded
    14·1 answer
  • I need help please help me
    12·1 answer
  • Help the whole question is right there, it's pretty easy I just don't have brainpower
    12·1 answer
  • . In a group of 37 people waiting in line at the local java house, 18 wanted to order a cappuccino, 20 wanted to
    15·1 answer
  • Help. Fully explain plz
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!