1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marrrta [24]
3 years ago
13

Andrea buys 3 pounds of Georgia pecans for $10.35. What is the unit rate for the pecans?

Mathematics
1 answer:
lions [1.4K]3 years ago
6 0

Answer:

3.45 per pound of peacans

Step-by-step explanation:

we know that 3 pounds of peacans is 10.35 dollars so all that we have to do to find the unit rate is divide 10.35 by 3 and we get 3.45$

You might be interested in
niah works as a retail sales clerk earning $18,000 per yer. she plans to go to school for medical billing that has a median sala
OLEGan [10]
Investment: cost of her education + salary as sales clerk during two years

Investment = 18,000 (2) + 20,000 = 36,000 + 20,000 = 56,000

Time to recover investment = 56,000/35,000 = 1.6

In less than two years, after she starts to work Niah will have recoverd her investment.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Simplify: 3r+n²-r+5-2n+2
lutik1710 [3]
3r+n2−r+5−2n+2<span />=3r+n2+−r+5+−2n+2=3r+n2+−r+5+−2n+2<span />=(n2)+(−2n)+(3r+−r)+(5+2)<span />=n2+−2n+2r+7<span /><span />
=n2−2n+2r+7
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
6y - 5x = 5 and x= 2y + 7
jolli1 [7]
Y = -10 and x = -13 (substitute 2y + 7 for x)
5 0
3 years ago
HELP I NEED HELP ASAP
tatiyna

Answer:

D) 8x²-172x+120

Step-by-step explanation:

Length=2(-2x+20)+6

Width=-2x+20

(-4x+40+6)(-2x+20)

(-4x+46)(-2x+20)

8x²-80x-92x+920

8x²-172x+920

5 0
3 years ago
Identify the number of terms in the expression. Type the answer in the space provided.
nadya68 [22]

Answer:

Step-by-step explanation:

Terms are separated from one another by + and/or - signs.  In this case neither appears, so the given expression constitutes a single term.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • una madre compra a su hija una caja de bombones favoritos la caja tiene forma de prisma triangular de 21 cm de largo y 12 cm de
    9·1 answer
  • Am i correct ? geometry problem
    11·1 answer
  • Divide £24.50 in the ratio 3:4
    5·1 answer
  • Write an equation for a circle with a diameter that has endpoints at (–4, –7) and (–2, –5). Round to the nearest tenth if necess
    15·2 answers
  • D 2. Which of the following is correctly written in Standard Form?
    14·2 answers
  • Help me with this please
    8·2 answers
  • Help<br> Please I need hekp
    10·1 answer
  • Find the upper 20%of the weight?
    7·1 answer
  • A book has 25 pages. Lauren has read 5 pages. what fraction of the book has she read​
    14·1 answer
  • Using the Law of Syllogism, what conclusion can you draw from the following two statements?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!