1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marrrta [24]
2 years ago
13

Andrea buys 3 pounds of Georgia pecans for $10.35. What is the unit rate for the pecans?

Mathematics
1 answer:
lions [1.4K]2 years ago
6 0

Answer:

3.45 per pound of peacans

Step-by-step explanation:

we know that 3 pounds of peacans is 10.35 dollars so all that we have to do to find the unit rate is divide 10.35 by 3 and we get 3.45$

You might be interested in
12-packs of skwunch Apple juice cost $3.00 after a 40% discount. Which equations would allow you to find the original price of t
exis [7]
0.4x=3
x=3/0.4
x=$7.50
7.5x.4=3
4 0
3 years ago
Find the slope of the line passing through the points (-6-9) and (9,-9)
Otrada [13]

9514 1404 393

Answer:

  • zero
  • undefined

Step-by-step explanation:

The slope formula is useful for this.

  m = (y2 -y1)/(x2 -x1)

__

<u>First line</u>:

  m = (-9 -(-9))/(9 -(-6)) = 0/15 = 0

The slope of the first line is zero.

__

<u>Second line</u>:

  m = (-5-1)/(4 -4) = -6/0 = undefined

The slope of the second line is undefined.

_____

It is always a good idea to apply a little critical thinking to the given information. Here, you observe that the y-coordinates of the first pair of points are the same. That means this is a horizontal line, with a slope of 0.

Similarly, you observe that the x-coordinates of the second pair of points are the same. That means this is a vertical line, with undefined slope.

8 0
2 years ago
A student has $78 in his checking account. If the student spends $12 on lunch, which number could be combined with the amount le
Alborosie

Answer:

-66

Step-by-step explanation:

There will be $66 left after the $12 spent on lunch. 66 + -66 = 0

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Chapter one course 2
Marysya12 [62]
What you need help with
8 0
3 years ago
The ratio of boys to girls in a class is 5 to 6 which is an equivalent. Ratio
Vlad1618 [11]
There are many possible answers.
10:12
15:18
20:24
25:30
30:36
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • a garden is to be laid out in a rectangular area and protected by a chicken wire fence. What is the largest possible area of the
    9·2 answers
  • The point (1, 1) is on f(x). After a series of 3 transformations, (1, 1) ha been moved to (2, -7). Write a function g(x) that re
    10·2 answers
  • Will give Brainliest !! ANSWER 13,14 and 19!
    5·1 answer
  • What is 57/100 in simplest form
    12·1 answer
  • What is $800 divided by blank =$ 80?
    11·2 answers
  • Attachment no explanation only answer
    6·2 answers
  • What is the difference bettween 9 ÷3 and 3÷9​
    11·2 answers
  • I need hellpp i need to know what the angle is and what x is​
    13·2 answers
  • Jom!
    7·1 answer
  • Solve the inequality: x^2 ·(x +9)·(x −5)≥0
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!