1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kherson [118]
3 years ago
11

How much more is 3/8 gallon than 1/4 gallon?

Mathematics
1 answer:
Scrat [10]3 years ago
6 0
1/8 more

1/4 = 2/8

3/8-2/8 =1/8
You might be interested in
In the morning a farm worker packed 4 pints of strawberries every 6 minutes.In the afternoon she packed 1 pint of strawberries e
RideAnS [48]

Answer:

20 pints per hour

Step-by-step explanation:

60/6 = 10

10 x 4 = 40

40 pints/hour in the morning

60/3 = 20

20 x 1 =20

20 pints/hour in the afternoon

40 - 20 = 20

20 pint/hour difference

4 0
2 years ago
I do not know the answer​
ExtremeBDS [4]

Answer: 45/60 in simplest form would be B. 3/4

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Maya is interning at a law firm over the summer and is paid by the hour. Her hourly wage is $52. Write two equations represent t
vampirchik [111]

Answer:

The two equations are;

w = 52 h

and h = w/52

Step-by-step explanation:

From the question, we are told that she earns $52 in an hour

So therefore ,

W(h)= 52h

where h is the number of hours she has worked and w is the wages earned for the number of hours worked

The two equations are;

w = 52h

or w/h = 52

6 0
2 years ago
If you understand this could you please help me!
Vsevolod [243]

Answer:

Step-by-step explanation:

Area of shaded region = Area of quadrant - area of triangle

                                     = (1/4)πr² - (1/2)bh

                                   =\frac{1}{4}*3.14*5*5-\frac{1}{2}*5*5\\\\=19.625 - 12.5\\\\= 7.125\\\\

                                   = 7 cm²

4 0
3 years ago
A six pack of Coca Cola costs $3.55. What is the unit rate?
Serggg [28]

Answer:

Step-by-step explanation:

O.5917

Should be ur answer

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Ok i need a real math expert to help me with 1,2,or3 questions consider it a challenge diet one to answer gets thanked and is ma
    9·1 answer
  • Find the vertex of the parabola whose equation is y=x^2+6x+2
    9·1 answer
  • A survey was conducted that asked 1004 people how many books they had read in the past year. Results indicated that x overbarequ
    9·1 answer
  • Please help me on 7&8 and please show your work :)
    5·1 answer
  • Points J and K are midpoints of the sides of triangle FGH. Triangle F G H is cut by lines segment J K. Point J is the midpoint o
    12·2 answers
  • A submarine submerged at a depth of -35.25 meters dives an additional 8.5 meters.What is the new depth of the submarine
    11·1 answer
  • The sum of 3 and 5, divided by 4
    9·2 answers
  • Condense the logarithm<br> 6 log q + log 2
    5·1 answer
  • Line k perpendicular to line m, and passes through the same point, (6,2). What is the equation
    13·1 answer
  • Chad washes windows after school to make some extra money. He charges $5.50 to wash each window. If the customer provides the su
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!