1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vinil7 [7]
3 years ago
10

12 students share 3 pizzas equally what fraction of the pizza each student gets

Mathematics
1 answer:
alekssr [168]3 years ago
8 0
To find the solution, simply take 3 and divide it by 12. 3/12 as a fraction would be simplified down to 1/4 or 0.25. Therefore, each student would receive one quarter of a pizza.
You might be interested in
Find the sum of the three expressions and choose the correct answer.
worty [1.4K]
(-2u^3v + 5uv - 1) +(7u^3v - 2u^2v^2) +(5u^2v^2 - uv + 6)=\\\\ -2u^3v + 5uv - 1 +7u^3v - 2u^2v^2 +5u^2v^2 - uv + 6= \\ \\ (7u^3v-2u^3v)+(5u^2v^2-2u^2v^2)+(5uv-uv)+(6-1)=\\\\ \boxed{5u^3v+3u^2v^2+4uv+5}
5 0
4 years ago
Read 2 more answers
The graph of g(x) is shown. Determine the transformations from the parent function f(x)=x2 to the new function g(x)=15x2+5
Viktor [21]

Answer:

The graph of g is translated down 5 units from the graph of f and stretched horizontally

Step-by-step explanation:

was correct on test :)

pls brainliest XD

.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.

7 0
2 years ago
Solve for x.​
AfilCa [17]
You need to put the numbers it give you, algo will am I supposed to solve that
3 0
3 years ago
What best describes the pair of angles below?
user100 [1]

Answer:

i want to see the choices

5 0
3 years ago
A 6-pack of light bulbs costs $7.38. What is the unit price?
nikklg [1K]
The unit price is $1.23 (I think!!)
6 0
3 years ago
Other questions:
  • 4. Find the center and the radius of the circle which circumscribes the triangle with vertices ai, a, a3. Express the result in
    15·1 answer
  • I need help with this ASAP!
    11·1 answer
  • My uncle had 12 pieces of pizza in his refrigerator. My brother ate two-thirds of the pizza. I ate 1/12 of the pizza. What fract
    12·1 answer
  • As of a certain​ date, there had been a total of 13,974 performances of two shows on​ Broadway, with 2480 more performances of S
    12·1 answer
  • Busca dos números consecutivos de manera que la diferencia de sus cuadrados sea 19
    13·1 answer
  • How many pieces are there on the rubix cube
    6·2 answers
  • What’s the answer to this answer fast please
    9·1 answer
  • Questin below!!!!!!!!!!!!!!!!
    15·2 answers
  • Solve the system of equations x + y = 4 and -9x + 7y = -84 by combining the<br> equations.
    12·1 answer
  • Bert has 4 dogs and 5 cans of dog food. Howmuch dog food does each dog get if Beft giveseach dog the same amount?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!