1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Brilliant_brown [7]
3 years ago
13

Which is the better deal? $39.55 for 7 pairs of jeans OR $22.48 for 4 pairs of jeans

Mathematics
2 answers:
dimulka [17.4K]3 years ago
8 0

Answer:

I will say %39.56 for 7 pairs because you'll have 7 pair of jeans so you don't have to buy more if some of your jeans rips or something happens so yeah.

scoundrel [369]3 years ago
4 0

Answer:

$39.55 for 7 pairs of jeans

Step-by-step explanation:

The LCM of 7 and 4 is 28, so I decided to use that as an example.

4×7=28

22.48×8=179.84

So if you wanted 28 jeans, you'd be paying $179.84

- - - - -

Now the first deal.

7×4=28

39.55×4=158.2

For 28 jeans, you'd be paying $158.20

For 28 jeans, the first choice offers a better deal than the other.

Mind you, I know the word problem isnt about 28 jeans. But since 28 was the LCM of 4 and 7, I decided to use it as an example

You might be interested in
Solve for x show all work
Marina86 [1]

Answer:

x = 6•3 == 18

18² = 324

324 + 2 + 11 = 337

<h2>337</h2>

Step-by-step explanation:

Order of Operations; PEMDAS

Parentheses

Exponents

Multiplication <u>& Division</u> <em>(Left to Right) (ex: 10x2÷5) You would do whatever comes left for Multiplication or Division.</em>

Addition <u>& Subtraction</u> <em>(Left to Right) (ex: 10-2+5) You would do whatever comes left for Addition & Subtraction.</em>

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the volume of this the sphere round to the nearest tenth 7in [?]in*3
Lyrx [107]

Answer:

1436.8

Step-by-step explanation:

4/3×π×7³

= 1372π/3

≈ 1436.8

Answered by GAUTHMATH

5 0
3 years ago
Write an algebraic equation to represent the problem:
Alex73 [517]

Answer:

20%

Step-by-step explanation:

That’s because 3/15 = 1/5, which is 20%

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A bakery sells 12 cupcakes for $10. A Super Market sells 10 cupcakes for $8. Which store is cheaper per cupcake? *
Fantom [35]

Answer:

Step-by-step explanation:

hope this help

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
I can create and use a graph to predict values and justify my results? Help me with this please I would appreciate it
mestny [16]

Answer:

simple even tho im in 6th grade it would be over $100

5 0
3 years ago
Other questions:
  • four sisters bought a present for their grandfather that cost each sister $8. they recieved a 20% discount how much was the orig
    10·1 answer
  • (5,-2)and (9,6)write the equationof the line slope intercept form and then standard form that passes through given points show w
    7·1 answer
  • (WILL AWARD BEST ANSWER) Is the relationship shown by the data linear? If so, model the data with an equation. (Data+Choices in
    7·1 answer
  • Solve the quadratic equation numerically <br> - 4x = -x + 12
    11·1 answer
  • The product 3.09 x 304.87 =?
    7·2 answers
  • Solve for x<br><br> I tried 10 but it said that it was incorrect
    9·2 answers
  • 40 = 2 x 2 x 2 x 5
    12·2 answers
  • #Homework Help Please
    12·2 answers
  • If ADEF is reflected over the x-axis, what would be the coordinates of point F?
    10·1 answer
  • (a)<br>What is the greatest odd number that can be formed using the digits 3, 8, 2 and 5?​
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!