1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Scrat [10]
2 years ago
7

Please look at picture for question.

Mathematics
1 answer:
Elis [28]2 years ago
8 0

Answer:

The answer is D ane B

Step-by-step explanation:

The expression (8z-4)(-7) you would have to distribute -7 to get -56z+28

The same goes for 40 in the expression (-1.4z+0.7)*40

You might be interested in
Solve for x pls .............................................................................
Eddi Din [679]
There is no solution
Hope this helps :)
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help in problem 8 plz help me I need a a
iogann1982 [59]
Here are three ways where There could be equal rows

3*12=36
4*9=36
6*6=36
6 0
3 years ago
Which inequality represents that - 14 more
babunello [35]

Answer:

A) -14 + 2n > 18

Step-by-step explanation:

inequality represents that - 14 more than twice a number is no less than 18.

<h3>Hope it is helpful...</h3>
7 0
2 years ago
A recipe includes 6 cups of flour and 2/3 cup of butter. Write the ratio of the amount of flour to the amount of butter as a fra
diamong [38]
6 : 2/3.....multiply by 3
18 : 2...reduce 
9:1 or 9/1
6 0
3 years ago
Jaydee was going to sell all of her stamp collection to buy a video game. After selling half of them she changed her mind. she b
vlada-n [284]

Answer:

32

Step-by-step explanation:

22 - 6 = 16.

16 x 2 =32

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Danielle can run one mile in 8.835 minutes Alex can run 1 mile and 9.75 minutes how much longer in minutes does it take for Alex
    14·1 answer
  • What is a research proposal ​
    11·1 answer
  • On your math quiz, you earn 5 points for each question that you answer correctly on your math quiz, and Y represents the total n
    6·2 answers
  • 100 POINTS!!! ALGEBRA 1 PLEASE HELP!!! BRAINLIEST IF CORRECT
    8·2 answers
  • Mai bought gas for her car. Gas cost $2.95 per gallon Mai bought 8.2 gallons What was the total cost for Mai's gas?
    5·1 answer
  • Gary’s Doughnuts sells a dozen doughnuts for $4.08. What is the unit cost per doughnut?
    10·2 answers
  • I need help with this question ​
    15·1 answer
  • Can anyone help me please <br> I’ll mark as brainliest.
    15·1 answer
  • The transformation you can use to move the solid figure onto the dashed figure.
    15·2 answers
  • How do you use a number line from least to greatest
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!