1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vikki [24]
2 years ago
13

A 6-pound bag of sugar costs $7.98. What is the unit price?

Mathematics
2 answers:
Shtirlitz [24]2 years ago
7 0

Answer:

1.33

Step-by-step explanation:

Akimi4 [234]2 years ago
3 0

Lets start by making a quick equation:

Total cost is y, or 7.98, with the weight being 6 pounds. We are looking for the unit price, which will be our x.

7.98 = 6x

Divide 6 by both sides:

7.98 / 6 = 6x / 6

This gets rid of the 6 on the right, so we are left with:

1.33 = x

So the unit price is $1.33 per pound.

I hope this helps! :)

You might be interested in
Liam is making chocolate chip cookies. The recipe calls for 1 cup of sugar for every 3 cups of flour. Liam only has 2 cups of fl
HACTEHA [7]

Answer:

2/3 cups of sugar

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
a rectangle with width of 7 and length of 9 has a square of side length 5 cut out of it. what is the area of the rectangle after
dezoksy [38]
Area of rectangle is 7x9 which is 63
Area of the square=5x5 which is 25
So area is: 63-25=38
6 0
2 years ago
Which of the following statements is not true based on the given graph?
kenny6666 [7]
<span>statements is not true 

</span><span>D. -a = c

-a should be equal d, not c</span>
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Amy invites 800 people to her pool
antiseptic1488 [7]

Answer:

400

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Please help I will mark you as the brainliest for the best answer!
adelina 88 [10]
-6, -7, -8 degrees Celsius. I know these temperatures are colder because they are are a higher negative, and when measuring temperature the higher the negative the colder the temperature is.


Hopes that’s what you are looking for!
5 0
3 years ago
Other questions:
  • The hourly temperature at Portland, Oregon, on a particular day is recorded below.
    5·1 answer
  • What is the slope of line t?
    12·1 answer
  • What is 1/11 + 2/11 simplified
    7·2 answers
  • How could you use rounding to estimate 268+354?
    15·1 answer
  • A necklace is regularly sold for $18.00. The sore advertises a
    13·1 answer
  • Find an expression which represents the difference when (-4x – 3y) is subtracted
    15·1 answer
  • Multiply 11 1/9 * 4 2/7 to the simplest form
    9·1 answer
  • Find the value of x and find the value of polygon JKLM​
    8·1 answer
  • Determine whether the relation is a function. (8, 5), (6, "-2)," (4,-9), (2, "-6)," (4,7)
    7·1 answer
  • How do i do this, my son is struggling and he needs help
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!