1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vikki [24]
3 years ago
13

A 6-pound bag of sugar costs $7.98. What is the unit price?

Mathematics
2 answers:
Shtirlitz [24]3 years ago
7 0

Answer:

1.33

Step-by-step explanation:

Akimi4 [234]3 years ago
3 0

Lets start by making a quick equation:

Total cost is y, or 7.98, with the weight being 6 pounds. We are looking for the unit price, which will be our x.

7.98 = 6x

Divide 6 by both sides:

7.98 / 6 = 6x / 6

This gets rid of the 6 on the right, so we are left with:

1.33 = x

So the unit price is $1.33 per pound.

I hope this helps! :)

You might be interested in
The school's basketball team lost 4 times as many games as they won. They also tied 5 fewer games than they won.
jekas [21]
Let w won games, t tied games, s lose games

s=4w

t=w-5

s+t+w=43

4w+(w-5)+w=43

6w=48

w=7

s=4*7=21 games lost
7 0
3 years ago
Help.....././././////////././.
alexgriva [62]

Answer:

hello, i am not sure. but the answer is between a and c

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
ping pong table has an area of 45 square feet. the length is 9 feet. what is the perimeter of the ping pong table?
Ivenika [448]
108 you just 45x2 then 9x2 and the answer that you times before
8 0
3 years ago
**Absurd answers won't be tolerated** They're about 50 students in a class that took a test. 21 of those students passed. If 13
xxTIMURxx [149]

Answer: About 10.5 passed.

Step-by-step explanation:

1. Convert 50% into a decimal.

  • First, convert 50% into a fraction, which is 1/2.

  • Divide 1/2 by its numerator and denominator.

  • 1 / 2 = 0.5

Hence, the answer is 0.5.

4 0
3 years ago
The graph shows the relationship between a gift card balance and the number
faltersainse [42]

Answer:

3

Step-by-step explanation:

We can see that the graph is constant.=> the path of the dot/ the pattern is constant or not changing.

The balance was 18 when there were no visits.

It was 0 after 6 visits.

=>the amount spent on each visit is

Balance/number of visits= 18/6= $3

This can clearly be seen on the graph.

It may not work with a graph where the patter is not constant/ keeps on changing.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Strawberries cost $2 per pound. Kate buys 5 pounds and gets 20% discount on the total cost. How much does Kate pay for the straw
    5·2 answers
  • What is the midpoint of -4 and 20?
    11·2 answers
  • Which association best describes the scatter plot?
    10·1 answer
  • Each day, Robin commutes to work by bike with probability 0.4 and by walking with probability 0.6. When biking to work injuries
    7·1 answer
  • I NEED HELP PLS AND THX <3
    5·2 answers
  • Five students are lined up in a row. How
    13·1 answer
  • Rosie and Dan share some sweets. Dan gets 1/4 of the sweets. Write down the ratio of the number of sweets Rosie gets to the numb
    9·2 answers
  • Help! (equivalent fractions)<br>it has three questions, please awnser the three! thank you!!!​
    11·1 answer
  • 5.03+13.7+108 what is the answer an how do u solve it
    15·1 answer
  • A math test has 10 multiple-choice questions, each with 3 answers to choose from. If a person taking this test were to guess on
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!