Answer:
Step-by-step explanation:
20.70/90= 0.23 per foot
30*.23= 6.90
It'll cost $6.90 for 30 more feet.
Given inequality is:

Now for (6,-4), Put x=6 nd y=-4 in given inequality:

So for (6,-4) this inequality is true.
For (-2,-3) put x=-2 and y=-3 in given inequality:

As -32 is less than -8 then this condition is also true.
simillarly you can check for other options also.
For (-7,5) Put x=-7 and y=5 in given inequality:

As 12 is grater than -8 so this condition is false.
And for (-6,0) put x=-6 and y=0 in given inequality:

As -24 is less than -8 so it is true.
Answer:
A- 4
B- 5
C- 8
D- 4
E- 2
F- 7
I'm 99% sure these are right!! I hope this helps :(
First, you subtract the equations. (3x^2-2x+5) - (x^2+3x-2) so you get 3x^2 - 2x + 5 - x^2 - 3x + 2. This leads you to 2x^2 - 5x + 7. If you multiply that by 1/2 x^2, you get x^4 - 5/2(x^3) + 7/2(x^2)