1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ruslelena [56]
2 years ago
5

Mr Jibril wants to fill a rectangular container measuring 8 m by 5 m by 2 m completely with gravel. Gravel costs $26 per cubic m

etre. He has only $1500. How much more money will Mr Jibril need to pay for the gravel?​
Mathematics
1 answer:
VashaNatasha [74]2 years ago
6 0
I should be any more points for this but 26 per cubic meter he only has 1500 but that’ an answer of 14,000 600 m³
You might be interested in
Help please I’ve been looking online for help but couldn’t find any.
alexandr1967 [171]
5 is 33 because the question ends up being 14+3+16
4 0
3 years ago
900 students attend Ridge wood Junior High School. 25% of students bring their lunch to school everyday. How many students broug
Mila [183]

Answer:

225 students

Step-by-step explanation:

Total number of students = 900 students

percent that bring lunch to school everyday = 25%

Number of student that bring lunch to school = 25% of 900

Number of student that bring lunch to school = 0.25 * 900

Number of student that bring lunch to school = 225

Hence 225 students bring lunch to school everyday

5 0
3 years ago
Determine the unit price deli ham if 2.24 pounds cost 11.25
Mashcka [7]

$11.25/2.24 lb = $5.02/lb

7 0
3 years ago
Can someone help mee
Alborosie
The answer is pi=c/d and c=pi•d
5 0
2 years ago
Nevermind sorry ......................................................................
Marrrta [24]
It's okay lol but I don't know what your apologizing for
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Simplify the radical expression 5√7+2√175
    5·1 answer
  • What is the relationship between the 6s in the number 660472
    13·1 answer
  • PLEASE HELP GUYS HURRY
    7·1 answer
  • What is sin 7 (3.14) /4
    14·2 answers
  • Use the Distance Formula to find the distance between (1, 3) and (-2,9), rounded to the nearest hundredth.
    7·1 answer
  • Pls help number 7<br> I need helpll
    15·1 answer
  • How much will a person pay for 11.6 pounds of bananas at a price of 1.51 per pound?
    9·1 answer
  • Fedex typically deleviers 2,400 packages per day and uses 75 trucks for delivery. If the number of trucks used per day is propor
    6·1 answer
  • PLEASE HELP?!?!?!
    5·1 answer
  • A farm has chickens and cows. All the cows have 4 legs and all the chickens have 2 legs.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!