1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tju [1.3M]
3 years ago
5

Help pls i will mark brainlest

Mathematics
2 answers:
mr Goodwill [35]3 years ago
4 0

Answer:

24 mm²

Step by step explanation:

-> See attached

Have a nice day!

     I hope this is what you are looking for, but if not - comment! I will edit and update my answer accordingly. (ノ^∇^)

- Heather

larisa [96]3 years ago
4 0

Answer:

24 mm²

Step-by-step explanation:

Find the area of all shapes

6x1 + 4x3 + 3x4/2

= 6 + 12 + 6

= 24 mm²

You might be interested in
Please help me please
VARVARA [1.3K]

Answer:

7/8

Step-by-step explanation:

subtract 8/8 - 1/8 = 7/8

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Each person plans to take 2 slices of pizza.mark concludes that he would get more pizza by taking 1 slice from each pizza.instea
aalyn [17]

Answer:

No if you only get two slices, it doesn't matter which pizza you take it from you still only get 2 slices.

Step-by-step explanation:


8 0
3 years ago
Find the area of a playing field whichs area is 15 meters
uranmaximum [27]
Easy just multiply 4 and 15 bc a playing field has 4 sides and u get 60
7 0
3 years ago
Stretch your thinking Will you make a new ten to solve this problem? 59 + 17 explain
topjm [15]

Hey there! :D

So you're wondering if you can make a new ten in this problem, right? Well, lets find out! We can simply do<span> 59 + 17 = 59 + 1 + 16 = 60 + 16 = 76. When we did 59 + 1, that is a new ten then we added to 16. So yes, we did make a new ten in this problem. </span>

<span>Hope it helps! ;)</span>

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A common marketing strategy used by retailers to induce multiple copies of a product is to list a $3 item for A:one for $3 B:one
Vitek1552 [10]
The correct answer to your question would be C, to list the the product as 2 for 6$
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve: 3,125 = 5-10 + 3x
    13·2 answers
  • How do I find the unit rate?<br> $253 for 20 hours
    5·1 answer
  • What is the ratio of 24
    10·1 answer
  • A card game is on sale for 10 percent off if the sale price is $18 what is the regular price of the card game
    14·2 answers
  • Devin’s football team carpools for practice every week. This week is his parents’ turn to pick up team members and take them to
    9·1 answer
  • A 1 mile hiking path has signs placed every 240 ft there are signs at the beginning of the path and the end how many signs are t
    7·1 answer
  • Please anyone help I’ll Venmo you 5 dollars not joking at all I swear please help!!
    15·2 answers
  • Imagine you are an architect hired by a newly elected mayor to design a city. What questions might you have for the mayor before
    9·1 answer
  • Please HELPPPPPPPP jkskjqinunuanuanunwuniam
    10·1 answer
  • I need help guys, what's the line segment of PN.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!