Answer: Look below
Step-by-step explanation:
10% = $120.90
1% = $12.09
11% = $132.99
$1,209 + $132.99 = $1,341.99
She made a $132.99 profit or $1,341.99
—————————————————————
8% = 96.72
$1,341.99 - $96.72 = $1245.27
————————————————
Or if it is $96.72 off the price she bought it then it would be
$1,209 - $96.72 = $1,112.28
Answer:
1) x=3, y=-3
10x + 7y = 9 —— (1)
-4x -7y = 9 —— (2)
(1) + (2)
6x = 18
x = 18/6
x = 3
put x=3 in (1)
10(3) + 7y = 9
30 + 7y = 9
7y = 9 - 30
7y = -21
y = -21/7
y = -3
please give me brainlist if it is helpful for you
4.34
2.48/40=0.062 per ounce
0.062 x 70 = 4.32 for 70 ounces
<em>14.0909090909</em>
x+10