Answer:
<h2>$66</h2>
Step-by-step explanation:
Step one:
given data
charges
$4 per bag
$10 weekly fee
let the number of bag be x
and let the total charges be y
<em>the linear function for the total per week is</em>
<em>y=4x+10</em>
Step two:
the independent variable is the weekly fee of $10
for x=14
y=4(14)+10
y=56+10
y=$66
Answer:
$5.25
Step-by-step explanation:
3.75/15= 0.25 per oz
0.25* 21= 5.25
Answer:
False
Step-by-step explanation:
F = 30
g = 15
Yeah, hope this helps, etc.