1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
LiRa [457]
2 years ago
14

CAN SOMEONE HELP ME PLEASE <3

Mathematics
1 answer:
prohojiy [21]2 years ago
3 0

Answer:

It's Micrograms. The rest are from the imperial system, which is the system that is commonly used in the United States. The metric system is an international system for scientists and mathematicians to use so that sharing and giving information is a lot easier when conveying to other people around the world.

You might be interested in
10 of 12<br> How far does an object travel if it travels at 30km/h for 2 hours
sammy [17]

Answer:

60km

Step-by-step explanation:

we multiply 30 with 2 and we get the answer as 60km in two hours.

3 0
2 years ago
7 inches, and one of the legs is inches. Find the length of the other leg.
ankoles [38]
Is it a chair? if so it's 7
5 0
3 years ago
The cost of renting an apartment in the downtown city area is increasing by 4% each year. Currently, the average rent for
Novay_Z [31]

Answer:500

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Solve for d.<br> 4 + 20 = 8<br> d =
ivolga24 [154]

Answer:

D= 3

Explanation

4+20=24

24=8

24/8= 3

D=3

7 0
2 years ago
What inequality symbol below makes the statement above true? 3.5_3/5
mylen [45]

Answer:

3.5>3/5

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Other questions:
  • The question is 1/2 of 5 =
    14·2 answers
  • One gallon of gasoline in Buffalo, New York costs $2.29. In Toronto, Canada, one liter of gasoline costs $0.91. How much does on
    5·1 answer
  • For the rational function f(x)= 5x3-x/2x3 , identify any removable discontinuities.
    15·1 answer
  • Find the unit rate: $3.60 for 3 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples? *
    12·1 answer
  • Collaborate triangle
    8·1 answer
  • Please help me do this question i cant seem to get it
    6·1 answer
  • A rectangular sign is 4 times its width if the perimeter is 20 inches what is the signs area.
    13·1 answer
  • Plz help with these 2 as well thx
    12·1 answer
  • Consider the diagram below.<br> 42°<br> 18<br> y<br> Find x. Round to the nearest whole number!
    13·1 answer
  • Which points can be connected to draw a line of symmetry through this diamond?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!