1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ilya [14]
3 years ago
7

3. If Juan purchased three 24-ounce cans of motor oil for $10.80, how much did he pay per ounce?

Mathematics
1 answer:
Zina [86]3 years ago
8 0

Answer: the answer is c) $.45

Step-by-step explanation:  to find out how much per ounce, you need to divide the price by the quantity. so 10.80/24=.45

You might be interested in
It costs $2.80 to make a sandwich at the local deli shop. To make a profit, the deli sells it at a price that is 170% of the cos
Natali [406]
I think the sandwich should sell for $7.56. 
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Perform the indicated operations. Write the answer in standard form, a+bi.<br> (5 + 6i)(5 - 6i)
lubasha [3.4K]

\boxed{\underline{\bf \: ANSWER}}

\sf \: ( 5 + 6 i ) ( 5 - 6 i )

Multiply complex numbers 5+6i and 5-6i in the same way as you multiply binomials.

\dashrightarrow \sf 5\times 5+5\times \left(-6i\right)+6i\times 5+6\left(-6\right)i^{2}

By definition, i² is -1.

\dashrightarrow \sf 5\times 5+5\times \left(-6i\right)+6i\times 5+6\left(-6\right)\left(-1\right)

Do the multiplications.

\dashrightarrow \sf \: 25-30i+30i+36

Now cancel -30i & +30i

\dashrightarrow \sf \: 25 \:  \bcancel{- 30i}  \:  +  \: \bcancel{30i}+36

Now the equation becomes

\dashrightarrow \sf \: 25 \:  + 36 \\ \dashrightarrow  \boxed{\bf \: 61}

________

Hope it helps.

ŕάίήвόώşάĻţ2²2²

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Amaya used these steps to solve the equation 8x + 4 = 9 + 4 (2x-1). Which choice describes the meaning of her result, 4=5?
pogonyaev
She distributed the 4 to the 2x-1, giving her 9+ 8x -4. she subtracted 8x from both sides leaving her with 4=9-4 which is the same as 4=5
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Gina bought 2.5 pounds of peaches that cost $1.38 per pound at the grocery store. Amy went to the local farmer’s market and purc
patriot [66]
Gina spent $3.45 in total. amy spent $3.43 in total. so gina spent more money and she spent 2 cents more
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
A square window has sides that are 40 inches long. what is the window's perimeter?
GaryK [48]
160 inches long
40 + 40 gets you 80 add that with another 80 since the other two sides will add up to that then you’ll have yourself 160
3 0
3 years ago
Other questions:
  • The ratio of secondary turns to primary turns in a transformer is 37 to 4. How many secondary turns are there if the primary coi
    8·1 answer
  • Please help me I’m so lost
    10·2 answers
  • AB, CD, and EF are straight lines intersecting at point O. Find x.
    9·1 answer
  • State the groups in the periodic table ​
    12·2 answers
  • Jacques, an artisan cheese maker, collects data on every step of the cheese-making process for each batch he makes. Jacques noti
    12·1 answer
  • What is the length of the diagonal, d, of the rectangular prism shown below?
    10·2 answers
  • You are having a get-together and are expecting 30 guests. You plan on serving Chocolate Chip Cookies. Use your knowledge of fra
    8·1 answer
  • WHOEVER ANSWERS FIRST I WILL GIVE BRAINLYIST
    14·1 answer
  • Mike Mowed 5 Lawns last week and 7 lawns this week and earned $180. He earned the same amount mowing each lawn. How much did Mik
    11·1 answer
  • True of false<br> Rise is the vertical change between any two points on a line
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!