1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Helga [31]
2 years ago
7

10-27+5-2(-4) answer with explanation please

Mathematics
1 answer:
mario62 [17]2 years ago
8 0

Answer:

= - 4

Step-by-step explanation:

= 10 - 27 + 5 - 2 (-4)

= Add and subtract (left to right)

= -4

Answer would be -4

Hope this helps :D

You might be interested in
A piece of string is 42 meters long. It is cut into three pieces so that one piece is 15 meters longer than the other two, which
Semmy [17]
To start this problem, we know that one of the three pieces that the string is cut into is 15 meters longer than the others. Subtract 15 from 42 to get 27.
Then, from there, you can cut that number (<em>divide</em>) by three to get the length of the two shorter strings. Simply add the 15 meters you didn't use yet to one of the pieces to find the longer string, and you have your lengths.

Hope this helps!
-refrac532
4 0
3 years ago
8 cupcakes cost $32. What is the unit cost per cupcake?
MakcuM [25]
$0.25

Used calculator!
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A cylinder has a base diameter of 20 meters and a height of 10 meters. What is it’s volume in cubic meters, to the nearest tenth
Korvikt [17]

3141.6 cubic meters

Step-by-step explanation:

The volume of a cylinder is given by;

πr²h

π * (²⁰/₂)² * 10

π * 100 * 10

= 3141.6

4 0
4 years ago
Based on the work shown on the left, what is the
Anna11 [10]

Answer:I like the view

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
peanuts in bulk bins at the grocery store costs $0.30 per pound how much would 2 pounds of peanuts cost
Helen [10]
$0.60 cents would be the cost of 2 lbs
8 0
3 years ago
Other questions:
  • What fraction can you find between 2/3 and 1/4?
    10·2 answers
  • This supply graph shows the supply of board games. How many board games are the sellers willing and able to sell at $20?
    9·2 answers
  • An addition sentence, a multiplication sentence, and a division sentence are modeled on the number line.
    15·1 answer
  • Find the length of a segment with endpoints Y(2, 8) and Z(- 2, 5) .
    7·1 answer
  • 1. A jar contains 10 marbles, 6 marbles are red, and 4
    8·1 answer
  • If x=5y-1and 3x+5=-32, what is the value of y
    9·1 answer
  • Help a a a a a a a a a a a a a aa a a a a a a a a a a a a a
    8·1 answer
  • What is the cube of 3​
    11·1 answer
  • If the gradient of a line is 2 and (7,2) is a point on the line, find it's equation​
    12·1 answer
  • What is the ordered pair? I need help ASAP.
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!